Webnoviny - Svet

Klocová pred finále: Formu mám na osobný rekord

WEBNOVINY.SK

Lucia Klocová Foto: SITA/Gabriel Bogdányi BARCELONA 29. júla (WEBNOVINY – od vyslaného redaktora Gabriela Bogdányiho) – Viac ako 72 hodín po rozbehu s charakterom semifinále sa osemstovkárka Lucia Klocová predstaví v piatok o 21.50 na Olympijskom štadióne v Barcelone vo svojom prvom veľkom seniorskom finále v kariére.

Po rozbehu, v ktorom siahla na dno síl a vylepšila si tohtosezónne maximum na 1:59,31 min, sa posťažovala na vyčerpanosť. „Dúfam, že som sa veľmi nevyšťavila,“ odfúkla si. Vo štvrtok však už hlásila, že je všetko v poriadku a je na sto percent pripravená zabojovať vo finále o čo najlepšie umiestnenie: „Áno, trochu som sa obávala, že ma úvodný beh vyčerpá, ale verím, že v piatok bude všetko ako má byť.“

Za postup do bojov o medaily ju tréner Pavel Slouka pochválil, bol veľmi šťastný, že sa jej po siedmich semifinálových účastiach na OH, MS či ME podarilo konečne prebiť sa ďalej. „Aj pre trénera to bola odmena za dlhoročnú drinu. Postup nám stále unikal pomedzi prsty, ale dočkali sme sa,“ pripomenula 26-ročná bývalá juniorská majsterka Európy. Klocová prezradila, že jej kouč je skvelý tipér: "Správne odhadol, že Martínezová bude mať výborný záver a z môjho behu sa dostanú do finále štyri bežkyne.“

Po rozbehu si ju komisári opäť odviedli na dopingovú skúšku – už ôsmu v roku. Zdržala sa na nej ako zvyčajne dve hodiny a do hotela Princess, kde má slovenská výprava hlavný stan, sa vrátila až tesne pred polnocou a krátko na to sa konečne dostala do postele. „Antidopingová skúška ma šokovala, lebo deň predtým ma tiež testovali, brali mi krvnú vzorku. Mohli si radšej počkať na finále. Celkom tomu nerozumiem,“ krútila hlavou martinská osemstovkárka.

V piatkovom finále čaká Luciu Klocovú poriadna šichta a výborné súperky: halová vicemajsterka sveta z Dauhy 2010 a vlani bronzová na MS v Berlíne Jenny Meadowsová z Veľkej Británie, jej krajanka, bývalá vicemajsterka Európy do 22 rokov Jemma Simpsonová, úradujúca halová svetová a európska šampiónka, líderka európskych tabuliek 2010 Ruska Maria Savinovová, jej krajanka Svetlana Kľuková (2. na ME 2006 a 4. na OH 2008), výborná Španielka Mayte Martínezová (3. na MS 2007), víťazka tohtoročnej ostravskej Zlatej tretry Yvonne Haková z Holandska a Češka Lenka Masná, ktorá v rozbehu po prvý raz v kariére zvládla osemstovku pod dve minúty.

„Moja aktuálna forma sa približuje k tej, keď som si zabehla osobný rekord. Som pripravená na veľmi rýchly, no zároveň aj na takticky náročný a vyrovnaný beh,“ prízvukovala. „Poteší ma, keď si po finále budem môcť povedať, že som v danej chvíli urobila maximum. Sklamalo by ma, ak by som sa zaplietla do kolízie, nestihla včas zareagovať na dianie na ovále a negatívne by to ovplyvnilo môj výkon aj umiestnenie. To je vždy to najhoršie, čoho sa najviac obávam,“ dodala Lucia Klocová.

Účastníčky finálovej osemstovky na ME 2010 v Barcelone:

Lucia Klocová (SR), 26 rokov, osobný rekord 1:58,51, tohtosezónne maximum 1:59,31 Lenka Masná (ČR), 25 rokov, osobný rekord 1:59,71, tohtosezónne maximum 1:59,71 Yvonne Haková (Holandsko), 24 rokov, osobný rekord 1:59,2, tohtosezónne maximu 1:59,2 Mayte Martínezová (Španielsko), 34 rokov, osobný rekord 1:57,62, tohtosezónne maximum 1:59,12 Svetlana Kľuková (Rusko), 31 rokov, osobný rekord 1:56,64, tohtosezóne maximum 1:58,89 Maria Savinovová (Rusko), 25 rokov, osobný rekord 1:57,56, tohtosezónne maximum 1:57,56 Jemma Simpsonová (V. Británia), 26 rokov, osobný rekord 1:58,74, tohtosezónne maximum 1:58,74 Jenny Meadowsová (V. Británia), 29 rokov, osobný rekord 1:57,93, tohtosezónne maximum 1:58,89.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM