Webnoviny - Svet

KNECHTOVÁ: Som človek, ktorý sa pozerá dopredu

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská speváčka Katarína Knechtová uviedla na trh svoju prvú kompiláciu s názvom Donekonečna (the best of 1997 – 2010). Ako sama tvrdí, nejde ani tak o rekapituláciu kariéry, ako skôr o retrospektívu toho, čo sa za ostatných 13 rokov stalo a kde mala Prešovčanka šancu pôsobiť. Nahrávka mapuje speváčkino obdobie v skupine IMT Smile, v kapele Peha i jej sólovú tvorbu. Knechtová v rozhovore pre agentúru SITA prezradila, že s nápadom na výberovku neprišla ona, ale vydavateľstvo Universal. „Neviem, či som človek, ktorý rád sumarizuje. Skôr sa pozerám dopredu. Vydavateľ to však veľmi chcel a urobili by si to tak či tak. Povedala som si teda, že do toho pôjdem, ale osemdesiat percent piesní si chcem vybrať sama. Zvyšných dvadsať percent sú samozrejme notoricky známe piesne. Ja som naopak chcela skladby z obdobia Pehy, ktoré si pamätajú naozaj iba tí fanúšikovia, ktorí nás mali veľmi radi a majú tie albumy. Tie piesne mapujú to, akí sme naozaj boli. Nie je to vždy v hitoch, ktoré sa hrávali, ale skôr na tých béčkových stranách. Tie piesne majú úplne inú náladu, sú tam iné texty. Je tam viac počuť, ako sa kapela vyvíja a kam sa uberá. Ja som to naozaj nechcela poňať ako suchú výberovku, nech sú tam skutočné fragmenty. Aj v booklete sú len časti textov, ktoré má vystihujú a tvoria ako celok peknú knižku. Klasickú bestofku vydám, keď budem mať päťdesiat alebo šesťdesiat rokov,“ povedala Knechtová.

Speváčka zaradila na album až 39 piesní, ktoré sú rozložené do dvoch CD. Začiatky jej kariéry dokumentujú piesne z repertoára skupiny IMT Smile Ráno a Balada. Skladby ako Hlava vinná, telo nevinné, V zaseknutom výťahu, Diaľkové ovládanie či Naoko spím zase mapujú jej pôsobenie v Pehe. Držiteľka Aurela v kategórii najlepšia speváčka sa v roku 2008 vydala na sólovú dráhu, pričom debutovala albumom Zodiak, ktorý obsahoval aj hit Muoj bože z filmu Bathory (2008) Juraja Jakubiska. Na výberovke Donekonečna okrem neho jej prvý sólový počin reprezentujú i piesne ako Všetko inak vyzerá, Zodiak alebo Vo svetle žiariacich hviezd. Napriek mnohým piesňam však mohla byť nahrávka bohatšia minimálne o jednu špeciálnu skladbu. „Veľmi som si želala, aby tam bola pieseň, na ktorej som pred časom pracovala s pánom Hapkom a Horáčkom. Ide o skladbu Tante Cose da Veder z pripravovaného rovnomenného albumu. Bohužiaľ sa však na túto výberovku nedostala, lebo sa na nej ešte stále pracuje, nestihli sme to do termínu dokončiť. To ma trošku mrzí. Ale keďže ide o nekonečno, objaví sa na albume niekedy v budúcnosti,“ uviedla 29-ročná Knechtová.

Kompilačná nahrávka držiteľky ceny OTO za roky 2006 a 2007 je zaujímavá aj po vizuálnej stránke. Fotografie do bookletu vytvorila Lucie Robinson, s ktorou Knechtová už v minulosti fotila. „Mala som vtedy ešte červené vlasy, ona ma zobrala na kolotoč a tak som sa obávala ako na nich budem vyzerať. Boli to ale výborné fotky, veľmi sa mi práca s ňou páčila. Poprosila som ju, aby mi teraz urobila iné fotky. Mala som predstavu, ako by to celé mohlo vyzerať. Chcela som to poňať súčasne. Naozaj je tam cítiť ten ženský pohľad. Pri fotení bola už v pokročilom štádiu tehotenstva, navyše sme mali v deň fotenia šialené podmienky, ale všetko nakoniec dopadlo výborne,“ uzavrela speváčka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM