Webnoviny - Svet

Koalícia nemá kandidáta na šéfa prokuratúry

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Koalícia sa nedohodla na spoločnom kandidátovi na post generálneho prokurátora, o ktorom budú poslanci v tajnej voľbe rozhodovať v stredu 3. novembra. Tri koaličné strany, SaS, KDH a Most-Híd v prvej voľbe podporia svoju kandidátku Evu Mišíkovú, poslanecký klub SDKÚ-DS zahlasuje za nominanta poslankyne NR SR za SDKÚ-DS Jany Dubovcovej Jána Hrivnáka. “Podľa toho, ako dopadne prvé kolo voľby, sa stretnú koaličné poslanecké kluby, v prípadne potreby aj Koaličná rada,” vysvetlila premiérka Iveta Radičová.

Strany vládnej štvorky sa zhodli na potrebe zmeny v čele generálnej prokuratúry, terajšieho šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku do ďalšieho volebného obdobia nepodporia. Radičová vysvetlila, že programové vyhlásenie vlády hovorí o krokoch smerujúcich k zlepšeniu vymáhateľnosti práva a dôvery v spravodlivosť. “Medzi tieto inštitúcie patrí aj generálna prokuratúra. Pre zvýšenie dôveryhodnosti generálnej prokuratúry je nevyhnutná zmena. Tá bude obsahovať aj systémové návrhy, aj personálne,” konštatovala predsedníčka vlády.

“Predpokladám, že prvé kolo voľby by malo potvrdiť, že na tomto poste nebude kontinuita,” poznamenal predseda KDH Ján Figeľ.

Okrem Hrivnáka a Dubovcovej kandiduje aj Trnka, ktorého navrhol poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš, rovnako tak i poslanec za Smer-SD Mojmír Mamojka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM