Webnoviny - Svet

Koalícia nie je viazaná politikou Bugára, tvrdí Hrušovský

WEBNOVINY.SK

Pavol Hrušovský Foto: SITA/Ivan KopčániBRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Téma štátneho občianstva koalíciu viac rozdeľuje ako zbližuje. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to pripustil podpredseda Národnej rady SR a šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Líder strany Most-Híd Béla Bugár však podľa neho nie je „tým najvážnejším problémom.“ Reagoval tak na slová predsedu Smeru-SD a tiež podpredsedu parlamentu Roberta Fica, podľa ktorého je súčasná koalícia viazaná politikou Bugára.

„Nedovoľ pán podpredseda, aby ste v mene dobrých vzťahov s Bugárom prijímali zákony idúce proti slovenským občanom,“ obrátil sa na Hrušovského Fico. Ako zdôraznil, v Národnej rade SR neprešli už dva návrhy novely zákona o štátnom občianstve, ktorými chceli poslanci za Smer skvalitniť svoju novelu z mája minulého roku reagujúcu na maďarský zákon o dvojakom občianstve. Všetky negatívne následky preto už podľa Fica nesie súčasná vládna koalícia.

„Riešenie sa ukazuje minimálne v tom, že sme sa dohodli na odsunutí riešenia problému na jeseň. Budeme čakať ako bude Viktor Orbán v Budapešti vystrájať ďalej,“ poznamenal Hrušovský, podľa ktorého súčasná koalícia v žiadnom prípade nerezignuje na obranu národnoštátnych záujmov. Ubezpečil, že so slovensko-maďarskými vzťahmi si dokážu poradiť lepšie ako predchádzajúca vláda, za ktorej sa vzťahy zhoršovali. „Nám záleží na dobrých susedských vzťahoch,“ zdôraznil.

Problém koalície, ktorej sa nedarí dohodnúť sa na vlastnej novele zákona o štátnom občianstve, Hrušovský nehľadá ani v poslancovi za KDH Radoslavovi Procházkovi. Ten podporil návrh novely z dielne Smeru-SD. „Pristupoval k tomu ako právnik, ako predseda ústavnoprávneho výboru, racionálne, pragmaticky a menej politicky,“ skonštatoval. Ako povedal, jemu Procházkovo vecné riešenie neprekáža, skôr to politické.

Robert Fico.Foto: SITA/Michal SvítokTo, čo súčasná koalícia v otázke národnostných menšín robí, je podľa Fica chaos, a nie politika. Poukázal tiež na návrh novely zákona o používaní jazykov menšín, podľa ktorého sa má znížiť súčasné 20-percentného kvórum pri používaní jazykov menšín na 15 percent. „Uvedomujete si, čo spôsobíte znížením kvóra, čo to bude za galimatiáš?“ opýtal sa Fico. Podľa neho Most-Híd „naháňa“ tento zákon, lebo sa obáva sčítania. „Vedia, že pre maďarskú menšinu to nedopadne dobre,“ poznamenal.

Hrušovský Ficovi oponoval, že do všetkého vnáša svoj politický pragmatizmus a jediným cieľom návrhu je to, aby sa každý občan na Slovensku cítil dobre. Ako dodal, 15-percentné kvórum ešte schválené nie je.

Fico varuje pred účelovou politikou

Ak bude Smer-SD súčasťou vládnej koalície, nový zákon o prokuratúre, ktorý na aktuálnej schôdzi schválil parlament, vrátia do pôvodnej podoby a zorganizujú znovu tajnú voľbu generálneho prokurátora. V diskusnej relácii televízie Markíza to zopakoval predseda Smeru-SD a podpredseda Národnej rady SR Robert Fico. Ako vyhlásil, účelová zmena, akou je zmena tajnej voľby prokurátora na verejnú je veľmi nebezpečná a znamená koniec politického systému. Verejnú voľbu považuje za neobhájiteľnú.

„Pripúšťam tú zmenu rokovacieho poriadku, zmenu voľby z tajnej na verejnú ako účelovú. Ale nevidím v tom najmenší problém. Ak tejto vládnej koalícii na niečom záleží, tak to je skvalitniť trestnú politiku a vymožiteľnosť práva,“ zareagoval podpredseda parlamentu a šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Ako podotkol, je pripravený obetovať tajnú voľbu verejnej v prospech vážnejšej politike, ktorú dnes Slovensko potrebuje. Pripustil, že v novele zákona o prokuratúre sú niektoré ustanovenia, ktoré zvádzajú k tomu, že niekto chce politicky ovládnuť prokuratúru, no takýto názor odmieta.

Zhodujú sa na potree dôkazov o odpočúvaní

Politici sa vyjadrili aj k téme odpočúvania. Ako Hrušovský podotkol, podozrenia o odpočúvaní existujú odkedy vznikla Slovenská republika a jediný dôkaz na používanie spravodajskej služby bol ešte za éry Vladimíra Mečiara. Hrušovský nechápe, prečo niekto vypúšťa domnienky o nelegálnom odpočúvaní, ktoré do vnútra politiky vnášajú len nedorozumenia. „Prosil by som všetkých, ktorí disponujú nejakými dôkazmi o tom, že bola zneužitá Slovenská informačná služba alebo polícia porušením zákona dala odpočúvať nielen politika, ale čo i len jedného občana SR, tak prosím nech položí dôkazy na stôl a budeme konať,“ vyhlásil.

S potrebou dôkazov súhlasí aj Fico. Ako však pripomenul, v súčasnosti nikto nehovorí o nelegálnom odpočúvaní. „Ale ak minister vnútra a krajský súd v Nitre, ktorý mal vydať príslušné povolenie na odpočúvanie veľkého počtu telefónnych čísiel a tieto dve inštitúcie verejnej povedia, že nepopierajú legálne odpočúvanie politikov, preboha, kde to sme,“ pýta sa. Podľa Fica politici nemôžu mať istotu, že nebude zneužívaný politický systém.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM