Webnoviny - Svet

Koaličná rada prerokuje zmeny daní a odvodov

WEBNOVINY.SK

Sprava: Zástupcovia koaličných strán Ivan Mikloš, Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda za SDKÚ-DS, Juraj Miškov, Richard Sulík, Jozef Mihál za SaS, Lászlo Solymos, Béla Bugár a Zsolt Simon za Most-Híd počas zasadania koaličnej rady Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Zmeny v daniach a odvodoch budú opäť témou utorkového rokovania lídrov vládnych stredopravých strán. Koaličná rada začne v utorok rokovať o 17:00. Premiérka Iveta Radičová po minulotýždňovom rokovaní Koaličnej rady uviedla, že sa vláda pri zvyšovaní rozpočtových príjmov pokúsi nájsť riešenia, ktoré čo najmenej zaťažia príjem z práce a viac zaťažia spotrebu a príjem z kapitálu. "Nie je však o tejto alternatíve rozhodnuté, ani o jej konkrétnej podobe,“ povedala. Ako ďalej uviedla, vláda chce v budúcoročnom rozpočte ušetriť 1,7 mld. eur, a to tromi spôsobmi. Prvý spočíva v nastavení štrukturálnych priorít pri nasmerovaní verejných financií, aby sa zabezpečil rast zamestnanosti a tvorba nových pracovných miest. Druhým spôsobom znižovania deficitu je podľa Radičovej šetrenie na výdavkovej strane rozpočtu, ktoré má tvoriť väčšiu časť z celej plánovanej sumy 1,7 mld. eur. Menšiu časť z tejto sumy chce kabinet získať posilnením príjmovej stránky rozpočtu verejnej správy.

Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál by bol rád, ak by sa zvýšené odvody spôsobené zrušením výnimiek sčasti kompenzovali znížením odvodových sadzieb. „Som veľký fanúšik takéhoto riešenia,“ povedal. Ako ďalej uviedol, vie si predstaviť zníženie sadzby poistného do rezervného fondu solidarity zo súčasných 4,75 % za 2 % pre všetkých platiteľov poistného. V súčasnosti majú v rámci tzv. protikrízových opatrení bývalej vlády dočasne, len do konca tohto roka, zníženú sadzbu poistného do rezervného fondu Sociálnej poisťovne na úrovni 2 % len samostatne zárobkovo činné osoby. Podmienkou na pokles sadzby poistného do rezervného fondu Sociálnej poisťovne však podľa ministra je, aby sa presadili všetky pôvodné návrhy na plátanie dier a rušenie výnimiek pri platení odvodov.

„Ak úplne upustíme od ambície, aby sa odvody platili z dohôd, tak to bude znamenať výpadok plánovaných príjmov a potom úvaha o znížení sadzieb bude v podstate nepriechodná,“ upozornil šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Podľa Mihála sa uvažuje o tom, že by sa odvody platili pri dohodách len od istej zarobenej sumy, prípadne by sa pri platení odvodov zaviedla odpočítateľná položka podobne, ako je nezdaniteľná časť základu dane pri platení dane z príjmov. Treťou možnosťou je, že sa úplne upustí od platenia odvodov z dohôd. Ak sa podľa Mihála dodatočné prostriedky do rozpočtu verejnej správy nezískajú rušením výnimiek pri platení odvodov, tak musí vláda získať príjmy buď zvýšením spotrebných daní, alebo dane z pridanej hodnoty (DPH). „Zvažujeme, čo je priechodné. Snažíme sa to vyvážiť tak, aby výsledný návrh v kombinácii so šetrením na strane výdavkov bol aspoň sčasti akceptovaný, či odbornou verejnosťou alebo ľuďmi,“ povedal Mihál.

Možností pri znižovaní výdavkov štátu alebo zvyšovaní príjmov je podľa ministra práce a sociálnych vecí veľmi veľa. „Dá sa z toho vyskladať balíček, ktorý by bol v hodnote možno 2,5 miliardy eur. My chceme vyskladať balíček v celkovej sume 1,7 miliardy eur,“ uviedol. Pripustil, že utorková koaličná rada nemusí túto tému definitívne vyriešiť, keďže stále zostávajú niektoré otázky otvorené. „Budem spokojný s tým, keď nebudem musieť vydávať druhý diel mojej knižky daňové a odvodové tipy platný pre rok 2011,“ odpovedal minister Mihál na otázku, s akým výsledkom rokovania koaličnej rady bude spokojný.

Minister financií Ivan Mikloš vo svojom pondelkovom komentári v Hospodárskych novinách uviedol, že najvhodnejším riešením zmien v daniach a odvodoch je zrušenie výnimiek a deformácií spolu so znížením odvodov a zjednotením a zvýšením dane z pridanej hodnoty o jedno, maximálne dve percentá. „Urobili by sa teda opatrenia, ktoré sme s ministrom Mihálom navrhli, možno s výnimkou zvýšenia stropov na platenie odvodov na 5-násobok priemernej mzdy, zároveň by sa znížili sadzby tak, aby to bolo v zásade rozpočtovo neutrálne a potrebné zdroje na strane príjmov štátneho rozpočtu by sa generovali zjednotenou a zvýšenou sadzbou dane z pridanej hodnoty,“ uviedol Mikloš. Ak by sa podľa neho podarilo urobiť ešte niektoré ďalšie opatrenia, ako zdobrovoľnenie niektorých odvodov a uplatnenie odvodov aj na všetky iné nekapitálové príjmy, ako sú dohody, honoráre, či odmeny a na vyplatené dividendy rezidentov, tak by zníženie odvodových sadzieb mohlo byť výraznejšie, resp. zvýšenie DPH nižšie.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie