Webnoviny - Svet

Kolaterál za Grécko je podľa Mikloša nevýhodný, nechce ho

WEBNOVINY.SK

O kolaterál žiadalo iba Fínsko Na rokovaní ministrov financií eurozóny pritom podľa ministra financií o takýto kolaterál žiadalo iba Fínsko, 14 krajín ho už odmietlo. Minister zatiaľ čaká na mandát, ktorý dostane od vládneho kabinetu.BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Kolaterál za prípadnú pôžičku Grécku môže mať aj Slovensko, podľa ministra financií Ivana Mikloša je však nevýhodný, preto oň zrejme žiadať nebudeme. „Podmienky kolaterálu tak, ako boli vyrokované, sú uplatniteľné pre všetky krajiny eurozóny. Aj my ho môžeme mať. Tie podmienky sú však také, že ja nebudem navrhovať kolegom vo vláde, aby sme sa o tento kolaterál uchádzali,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii Mikloš s tým, že o tomto postoji informoval už aj na koaličnej rade a bola na tom zhoda.

Odporúčame: Eurozóna schválila fínsky kolaterál Kolaterál za Grécko by mali dostať všetci Nevýhody kolaterálu

Podľa Mikloša najväčšou nevýhodou konštrukcie kolaterálu je to, že krajina, ktorá si ho uplatní, bude musieť do nového eurovalu, teda Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), splatiť celý kapitál už v prvom roku, teda v roku 2013 a nie v piatich tranžiach, ako to dohodli lídri krajín eurozóny.

Okrem toho je kolaterálom pokrytých len 20 % pohľadávky, krajina, ktorá ho uplatní, stratí nárok na výnosy z garancií alebo pôžičky. Navyše bude kolaterál zmrazený po dobu trvania pôžičky, teda minimálne 15 a maximálne 30 rokov.

Lepšie podmienky sa vyrokovať nedali

Podmienka možnosti kolaterálu, ktorú požadovalo aj Slovensko, tak bola podľa Mikloša naplnená. Tvrdí však, že lepšie sa jeho podmienky vyrokovať nedali. Dôvodom je obmedzený objem majetku, ktorý ako kolaterál môžu Gréci ponúknuť. Podstatná časť lukratívneho majetku je totiž súčasťou ambiciózneho privatizačného plánu a preto súčasťou kolaterálu byť nemôže. Navyše kolaterál nemohol byť postavený silnejšie ani z právneho hľadiska. „Ak by noví veritelia dostali silné kolaterály, tak by to poškodzovalo veriteľov starých, ktorí by mohli takýto systém kolaterálu právne napadnúť a spochybniť. Preto musel byť kolaterál veľmi obmedzený a nie veľmi výhodný,“ dodal Mikloš.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM