Webnoviny - Svet

KOLKY: Galantský maratón 2010 do Guinnessovej knihy rekordov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné fotoFoto: SITA/Igor Svítok GALANTA 21. decembra (WEBNOVINY) – Mesto Galanta by sa zásluhou kolkárov malo objaviť po potvrdení a odobrení v Londýne v známej Guinnessovej knihe rekordov. Na medzinárodnom podujatí pod názvom FUNK Galantský kolkársky maratón 2010 padol rekordný zápis v kategórii Najväčší kolkársky turnaj na svete. Minulý týždeň od štvrtka do nedele sa v kolkárni MKK Slovan Galanta vystriedalo spolu 324 kolkárov a kolkárok z Česka, Maďarska a Slovenska. Súťaž trvala nepretržite 75 hodín 1 minútu a 42 sekúnd (od štvrtka 16. 12. od 17.05 h do nedele 19. 12. do 20.07 h).

„V tomto roku sme prihlásili našu súťaž aj ako pokus o Guinnessov svetový rekord. Po množstve formálnych kritérií zostávalo splniť už len ´drastický´ limit agentúry Guinness Word Records stanovujúci minimálny počet účastníkov. Kritériom na uznanie svetového rekordu a zápisu do Guinnessovej knihy rekordov pod názvom Largest ninepin bowling tournament (Najväčší kolkársky turnaj) je 250 štartujúcich kolkárov. Na našu radosť i údiv sa ich však prihlásilo až 373. Preto sme museli z kapacitných dôvodov súťaž obmedziť napokon na 324 štartujúcich kolkárov,“ informoval agentúru SITA jeden z hlavných organizátorov podujatia Jozef Butko z klubu MKK Galanta.

V galantskej kolkárni sa postupne vystriedali štvorice súťažiacich. Každá mala na svoj výkon vyčlenených 55 minút. Mierny sklz v časovom harmonograme nastal len menšou poruchou na stavacom zariadení kolkov. Zloženie prihlásených pretekárov bolo rôznorodé – od registrovaných a neregistrovaných športovcov, cez zrakovo postihnutých, dorastencov, juniorov až po reprezentantov Slovenska. Víťazom kategórie mužov sa stal Ľubomír Bugár (Inter Bratislava) výkonom 611 zvalených kolkov pred Jaroslavom Truskom (TKK Trenčín, 602) a Jozefom Zemanom (Inter Bratislava, 601). Medzi ženami boli najúspešnejšie Eva Vargová a Eva Vlahyová (obe KK Zlaté Klasy) so súčtom 531, tretia bola ich oddielová kolegyňa Mária Csicsaiová (525). Z dorastencov bol najlepší Marek Zajko (KK Tlmače, 562), medzi slabozrakými a nevidiacimi športovcami Eduard Kahún (Karpaty Trnava, 681 – prepočítané koeficientom). Ako družstvo dosiahol najviac Inter Bratislava (2291) a v súťaži rodín zvíťazili Jasenskí (Igor, Ján) výkonom 545.

„Najstarším účastníkom z 324-členného štartového poľa bol 78-ročný Lukáš Karlubík zo Slávie Nitra. Keby sme mohli zaregistrovať všetkých 373 prihlásených kolkárov, súťaž by trvala viac ako 86 hodín, t. j. viac ako 3,5 dňa. Medzi súťažiacimi bolo 37 kolkárov a kolkárok z Česka, 29 z Maďarska a tiež 12 zrakovo postihnutých športovcov. Najväčšími ´dodávateľmi´ hráčov na kolkársky maratón boli Inter Bratislava (20), KC Hodonín (16), Spoje Bratislava (13), TKK Trenčín (12) a KK Zentiva Hlohovec (12). Symbolický posledný hod kolkárskeho maratónu predviedol osobne prezident Slovenského kolkárskeho zväzu Štefan Kočan, ktorý bol v záverečnej štvorici súťažiacich,“ pridal ďalšie zaujímavosti z rekordného podujatia v Galante Jozef Butko.

Obdobná súťaž, ale v menšom meradle sa v Galante uskutočnila predtým už štyrikrát. V roku 2006 začínala ako Galantská 24-hodinovka a postupne vďaka popularite a záujmu kolkárov prerástla až do kolkárskeho maratónu. Vlani trval maratón viac ako 41 hodín a vystriedalo sa na ňom 184 kolkárov a kolkárok. Podujatie doteraz získalo šesť certifikátov Slovenských rekordov a je uvedené aj v Knihe slovenských rekordov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM