Politika

Kollára NASRDILA vlastná poslankyňa: Chcela ZRUŠIŤ sono prsníkov, návrh jej kázal stiahnuť

Sme rodina sa nestotožňuje s novelou týkajúcou sa preventívnych vyšetrení a tiež sonografie prsníkov

Ilustračný obrázok k článku Kollára NASRDILA vlastná poslankyňa: Chcela ZRUŠIŤ sono prsníkov, návrh jej kázal stiahnuť
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Do Národnej rady (NR) SR to predložila poslankyňa ich hnutia Zuzana Šebová. Predseda Sme rodina Borisa Kollára dá Šebovej pokyn, aby návrh stiahla.

Poslankyňa už avizovala, že návrh stiahne.

„Zákonná iniciatíva poslankyne NR SR za hnutie Sme rodina Zuzany Šebovej, ktorá má vypustiť sonografické vyšetrenie prsníkov spomedzi preventívnych vyšetrení, nie je návrhom hnutia Sme rodina. Poslankyňa Šebová podanie tohto návrhu s vedením strany nekonzultovala, je to jej súkromná iniciatíva, s ktorou sa naše hnutie nestotožňuje,“ uviedlo hnutie v stanovisku.

Pravidelné vyšetrenia

Podčiarklo, že podporuje ženy, aby podstupovali toto vyšetrenie na pravidelnej báze a predišli tak problémom súvisiacich s rakovinou prsníka, alebo chorobu podchytili včas.

Pripomenulo aj spoločné vyhlásenie Kollára s predstaviteľkami Pacientskej aliancie s názvom Nie rakovine, v ktorom obhajovali práva onkologických pacientov a upozorňovali ženy, aby dbali na prevenciu.

Šebová v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti navrhuje upraviť rozsahy jednotlivých preventívnych prehliadok.

Nové poznatky

Argumentuje novými poznatkami z medicínskej praxe.

„V rámci preventívnej gynekologickej prehliadky sa upravuje skríning rakoviny prsníka, ktorý sa vykonáva ako organizovaný skríning na skríningových mamografických pracoviskách a ďalej skríning rakoviny krčka maternice, ktorý sa vykonáva v rámci gynekologickej prehliadky alebo na základe pozvania poistenca zdravotnou poisťovňou,“ píše v dôvodovej správe.

Hovorí o snahe zjednotiť postupy a vykonávané vyšetrenia. Upraviť navrhla aj vek, v ktorom sa vykonáva skríningová mamografia. Novela sa týka aj ďalších vyšetrení.

„Preventívna sonografia prsníkov zdravých žien bez príznakov choroby prsníkov sa po 20 rokoch realizácie ukázala ako zastaralá a neefektívna vyšetrovacia metóda, ktorá sa už v európskych krajinách odborníkmi neodporúča a ani nepoužíva na včasné zistenie rakoviny prsníka u žien vo veku 20 – 40 rokov,“ reagovala Šebová. V rámci zmodernizovania a zefektívnenia systému včasného záchytu rakoviny odborníci podľa jej slov vypracovali na základe odborných odporúčaní a štandardov z Európskej únie moderný, efektívny, vysokokvalitný skríningový návrh. Podotkla, že predložený materiál bol vypracovaný národným onkologickým inštitútom. „Keďže nebol dostatočne odkomunikovaný s odbornou ani laickou verejnosťou, rozhodla som sa tento návrh stiahnuť,“ dodala.
Novelu kritizovala aj mimoparlamentná strana Demokrati. Hovorí o nezodpovednom hazarde so zdravím a životmi žien. Podpredsedníčka strany Andrea Letanovská to označila za nezodpovednosť. Cestu vidí v povzbudzovaní žien, aby chodili na ultrasonografické vyšetrenia skôr a častejšie.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM