Webnoviny - Svet

Komplica M. Varehu, ktorý sa priznal k megapodvodu, odsúdili

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – V kauze zemplínskeho podnikateľa Mikuláša Varehu, ktorý je obvinený z daňového megapodvodu, je prvý odsúdený, ale len v čiastkovom prípade.

Maďarský občan Mihály Molnár sa už v prípravnom konaní priznal k fiktívnym predajom miliónov euroočiek (štepné púčiky jabloní) a s prokurátorom sa dohodol na päťročnom treste.

Dohodu v piatok schválil Špecializovaný trestný súd, agentúre SITA to potvrdila jeho hovorkyňa Katarína Kudjáková.

„Zároveň ide o veľmi dôležitého svedka, ktorý potvrdil, že žiaden obchod s ovocnými štepmi, tzv. euroočkami sa neuskutočnil,“ uviedol prokurátor Ján Šanta. Molnár avizoval, že požiada ministerstvo spravodlivosti, aby si mohol trest odpykať v Maďarsku.

Molnár bol obvinený z pomoci pri krátení dane a poistného, ktorý sa podľa polície stal pri spomínaných deklarovaných obchodoch s 28 miliónmi euroočiek.

Tie vo vytvorenom obchodnom reťazci dodával Mikuláš Vareha spoločnostiam, ktorých konateľom bol práve 47-ročný občan Maďarska. Na tieto „obchody“ uzavreli viac ako 20 faktúr, všetko sa to udialo od mája 2009 do januára 2010.

Podľa dokumentácie ich dodanie v celkovej hodnote takmer 106 miliónov eur dokonca potvrdil na dodacích listoch a prepravu navyše údajne potvrdzovali aj ďalšie doklady (CMR). Obchody sa podľa zistení vyšetrovateľov robili iba na papieri.

Napriek tomu si Mikuláš Vareha v daňovom priznaní uplatnil nadmerný odpočet DPH. Podľa polície tak v rozpore so zákonom pomocou Molnára skrátil daň, čím Slovenskej republike spôsobili škodu viac ako 19 miliónov eur.

Molnár najprv čelil obvineniu u našich južných susedov, pre ktoré bol aj vo väzbe. Z tej ho prepustili, ale na základe slovenského zatykača ho v rovnaký deň zadržali a napokon začiatkom apríla vydali na Slovensko. Tu ho sudca vzal do väzby.

Viac informácii o prípade Mikuláša Varehu nájdete TU.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM