Správy

Komunálne voľby nás čakajú v novembri: Stáť budú 9 miliónov eur

Už 10. novembra si na celom Slovensku budeme voliť starostov, primátorov a poslancov. Voľby nebudú lacnou záležitosťou.

Ilustračný obrázok k článku Komunálne voľby nás čakajú v novembri: Stáť budú 9 miliónov eur
Foto: Zlatica Gregorová

Novembrové komunálne voľby budú stáť 8 890 458 eur. Z rozpočtu ministerstva vnútra na ne pôjde 7 465 708 eur, z rozpočtu Štatistického úradu (ŠÚ) SR 1 424 750 eur. Počíta s tým Harmonogram organizačno-technického zabezpečenia volieb do orgánov samosprávy obcí, ktorý v stredu schválila vláda. Voľby budú v sobotu 10. novembra 2018.

Finančné prostriedky rezortu vnútra sa použijú na odmeny členov a zapisovateľov volebných komisií, na tlač hlasovacích lístkov, informačných materiálov a volebných tlačív. Peniaze pôjdu, okrem iného, aj na zabezpečenie činnosti volebných komisií, na vybavenie volebných miestností či ochranu verejného poriadku v deň konania volieb. Z prostriedkov ŠÚ sa má zabezpečiť spracovanie výsledkov volieb.

Voľby do orgánov samosprávy obcí sa budú konať 10. novembra 2018. Právo voliť do orgánov samosprávy obce má plnoletý obyvateľ obce, ktorý má v nej trvalý pobyt. Občania môžu vo voľbách aj kandidovať. Za obecných či miestnych poslancov môžu byť zvolení obyvatelia obce s trvalým pobytom v nej a musia mať aspoň 18 rokov. Vyšší vek, teda 25 rokov, sa vyžaduje od kandidátov na starostov a primátorov.

Voľba je jednokolová. Za poslancov zastupiteľstva budú zvolení kandidáti, ktorí získajú vo volebnom obvode v poradí najviac platných hlasov.

Za starostu alebo primátora bude zvolený ten kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. Pri rovnosti hlasov sa podľa zákona vykonajú nové voľby.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie