Ilustračný obrázok k článku Konečne DOBRÁ správa: Padol konkrétny dátum, kedy by sa mali uvoľniť opatrenia!
Zdroj: TASR/František Iván

Konečne DOBRÁ správa: Padol konkrétny dátum, kedy by sa mali uvoľniť opatrenia!

Po nekonečných mesiacoch tvrdého lockdownu je konečne známy dátum, na ktorý všetci čakáme.

Aktualizované Správy
Aktualizované Správy

Konečne DOBRÁ správa: Padol konkrétny dátum, kedy by sa mali uvoľniť opatrenia!

Po nekonečných mesiacoch tvrdého lockdownu je konečne známy dátum, na ktorý všetci čakáme.

Ilustračný obrázok k článku Konečne DOBRÁ správa: Padol konkrétny dátum, kedy by sa mali uvoľniť opatrenia!
Zdroj: TASR/František Iván

Opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu by sa mohli od 19. apríla uvoľniť. Dôvodom je zlepšujúca sa pandemická situácia, a to konkrétne zníženie počtu hospitalizovaných v nemocniciach pod hranicu 3000 pacientov a tiež nižšie reprodukčné číslo.

Krajina by tak od tohto dátumu mohla prejsť do bordovej fázy.

V stredu to za prítomnosti ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) oznámil pred rokovaním vlády šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík.

Ešte nemáme vyhraté

Situácia sa mierne zlepšuje, ale stále nemáme vyhraté,“ povedal minister zdravotníctva. Pripomenul, že od budúceho pondelka (12.4.) budú podľa COVID automatu v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania, už len dva okresy – Kysucké Nové Mesto a Poprad. V bordovej zóne bude 36 okresov a v červenej zóne ich bude 39. Okresy Nové Zámky a Zlaté Moravce sa od pondelka budú nachádzať v prvom stupni varovania. Celkovo ešte krajina zostane budúci týždeň v čiernej zóne.

Lengvarský doplnil, že na umelej pľúcnej ventilácii je stále vysoký počet pacientov. Vo štvrtok (8.4.) zasadne konzílium odborníkov. To má rozhodovať o ďalšom spôsobe testovania a o nastavení opatrení. Zlepšujúcu sa situáciu pripisuje dodržiavaniu opatrení.

Šéf IZA poukázal na okolité krajiny, ktoré zaznamenali taktiež zníženie počtu prípadov, stále však majú vysoký počet úmrtí. Myslí si, že treba počkať, či sa veľkonočné sviatky nepremietnu do počtu nových prípadov. Podľa analýz v krajine mierne vzrástla mobilita.

Menej výjazdov

Poklesol ale počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby, Mišík však poznamenal, že situácia sa v rámci regiónov líši. Ventilovaných je okolo 350 pacientov. Obsadenosť na týchto lôžkach je na úrovni 80 percent. V karanténe je stále menej zdravotníckych pracovníkov.

Nové vakcíny

Situáciu zlepšuje aj počet zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Do konca apríla by malo prísť ďalších 600.000 vakcín. Podľa Mišíka by na Slovensko malo prísť aj 26.000 jednodáv­kových vakcín od spoločnosti Johnson&Johnson. Viac ako štvrť milióna obyvateľov Slovenska má už aj druhú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Stúpa aj počet zaočkovaných v domovoch sociálnych služieb. Aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo 74 percent takýchto zariadení.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: Ilustračné

PRÁVE TERAZ: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predstavil pred rokovaním Vlády SR spolu so šéfom IZA Matejom...

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, April 6, 2021

Nový koronavírus na Slovensku:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín