Ilustračný obrázok k článku KONEČNE prišlo aj na kultúru! Kedy a za akých podmienok sa zabavíme na koncertoch?
65
Galéria
Zdroj: TASR/Branislav Račko

KONEČNE prišlo aj na kultúru! Kedy a za akých podmienok sa zabavíme na koncertoch?

Organizátor podujatia musí byť schopný preukázať počet návštevníkov a uchovávať kontakt na návštevníkov po dobu dvoch týždňov od podujatia.

Aktualizované Kultúra
Aktualizované Kultúra

KONEČNE prišlo aj na kultúru! Kedy a za akých podmienok sa zabavíme na koncertoch?

Organizátor podujatia musí byť schopný preukázať počet návštevníkov a uchovávať kontakt na návštevníkov po dobu dvoch týždňov od podujatia.

Ilustračný obrázok k článku KONEČNE prišlo aj na kultúru! Kedy a za akých podmienok sa zabavíme na koncertoch?
65
Galéria
Zdroj: TASR/Branislav Račko

V prípade prechodu do tzv. červenej fázy, teda II. stupňa varovania pred rizikom šírenia nového koronavírusu, sa budú môcť konať kultúrne podujatia podľa pravidiel, určujúcich počet a prítomnosť divákov i priebeh organizácie.

Tzv. kultúrny semafor, ktorý v stredu schválila vláda, upravuje režim organizovania kultúrnych podujatí, akými sú divadelné predstavenia, koncerty či audiovizuálne predstavenia.

Kapacita vonku a vnútri

„Zároveň upravuje podmienky automatického uvoľňovania s ohľadom na jednotlivé fázy pandemickej situácie,“ vysvetľuje Ministerstvo kultúry (MK) SR, ktoré dokument predložilo. „Materiál explicitne vylučuje tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia, ktoré sa ďalej budú riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí,“ dodáva rezort.

V prípade fázy 2. a 1. stupňa varovania a stupňoch ostražitosti bude povolená len polovičná divácka kapacita. V 2. stupni varovania to bude zároveň maximálne 200 sediacich divákov v exteriéri a 150 v interiéri, v 1. stupni varovania 500 pri exteriérovom a 250 pri interiérovom podujatí.

Nesmie ísť o podujatie pre ostražitosti maloleté deti alebo školské skupiny. „Interiérové kiná sú na národnej úrovni zakázané, na regionálnej úrovni platia uvedené obmedzenia,“ doplnilo MK.

Rúška a testy

Návštevníci sa budú musieť zároveň preukázať platným PCR-RT/LAMP testom nie starším ako 72 hodín, prípadne Ag testom nie starším ako 24 hodín.

Vo fáze 2. a 1. stupňa ostražitosti bude platiť takisto maximálna 50-percentná kapacita a najviac 500 sediacich divákov v exteriéri a 250 v interiéri, v stupni monitoringu už bude povolené aj státie a zároveň maximálne 1000 ľudí pre exteriérové a 500 pre interiérové podujatia.

Vstup na podujatia bude umožnený len s rúškom či respirátorom v zmysle aktuálneho nariadenia hygienikov.

Pravidlá a obmedzenia

Konzumácia bude vo fáze varovania možná len v exteriéri, v stupni ostražitosti s podmienkami aj v interiéri.

Organizátor musí byť schopný preukázať počet návštevníkov a uchovávať telefonický a mailový kontakt na návštevníkov po dobu dvoch týždňov od podujatia.

MK dodáva, že materiál prešiel pripomienkovaním konzília odborníkov aj Úradu verejného zdravotníctva SR. Zohľadňuje všetky ich návrhy aj potenciálnu testovaciu stratégiu.

Otváranie kín

Štátny tajomník MK Radoslav Kuťaš spresnil opatrenie, ktoré sa týka kín. Vysvetlil, že počas 2. a 1. stupňa varovania na celonárodnej úrovni je možné otvoriť len exteriérové kiná, interiérové sú zatvorené. Ak epidemiologická situácia umožní prepnúť na regionálne indikátory, interiérové kiná sa otvoria ako iné verejné kultúrne podujatia.

„Budú sa riadiť podľa toho, v akej farbe a fáze varovania sú jednotlivé okresy,“ objasnil Kuťaš. Priblížil, že ide o kompromisné riešenie, na ktorom sa dohodli s hygienikmi i filmovými distribútormi. „Jednak to zabezpečí, že nenastane nárazové zvýšenie mobility, no aj samotní distribútori a prevádzkovatelia potrebujú istý čas na nábeh,“ uviedol.

Ilustračné foto

Informácie k uvoľňovaniu opatrení

Otvorené terasy podnikov vylákali do ulíc húfy ľudí, pozrite si fotogalériu:

OBRAZOM: Otvorené terasy podnikov vylákali do ulíc húfy ľudí
65
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín