han Správy Zo zahraničia

KONIEC Facebooku na tomto území? Dôvod, prečo ho chcú stopnúť, je zarážajúci!

Po Číne, Iráne a Severnej Kórei sa štát so 650-tisíc obyvateľmi zrejme stane štvrtou krajinou na svete, ktorá na svojom území zakáže Facebook.

Ilustračný obrázok k článku KONIEC Facebooku na tomto území? Dôvod, prečo ho chcú stopnúť, je zarážajúci!
Zdroj: unsplash.com

Vláda tichomorského súostrovia Šalamúnové ostrovy vysvetlila, že takto chce zabrániť šíreniu urážlivých príspevkov na sociálnej sieti.

Môže za to kritika

Oponenti vlády však tento krok vnímajú skôr ako nástroj na rázne zastavenie vlny kritiky na adresu výkonnej moci. Minister pre komunikáciu Peter Shanel Agovaka pre portál Solomon Times uviedol, že urážky na adresu ministrov či predsedu vlády, ich ohováranie a vyhrážanie sa vyvolávajú znepokojenie. Preto chce vláda zabrániť šíreniu takýchto príspevkov na sociálnych sieťach.

Naozaj len dočasné?

Zatiaľ nie je známy termín implementácie tohto opatrenia, ktoré vláda schválila v pondelok a sľubuje, že bude len dočasné. Hovorkyňa Facebooku uviedla, že táto americká spoločnosť sa snaží vládu Šalamúnových ostrovov primať, aby svoje rozhodnutie zmenila, lebo toto opatrenie bude mať dôsledky pre tisíce ľudí na Šalamúnových ostrovoch, ktorí využívajú služby Facebooku na kontakt s blízkymi a zapojenie sa do dôležitých diskusií v celom Tichomorí.

Každý štvrtý občan

Facebook je na súostroví veľmi populárny – z celkového počtu 650.000 obyvateľov ho používa asi 120.000 ľudí. Aj vláda využíva túto platformu – obzvlášť teraz, v čase pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Prostredníctvom Facebooku sa ostrovanom často naživo prihovára premiér Manasseh Sogavare.

Ostrovné úrady upokojujú, že ich zámer v žiadnom prípade nie je útokom na slobodu prejavu alebo slobodu tlače.

Opozícia je proti

Podľa opozície je však cieľom tohto zákazu znížiť dosah kritiky na adresu vlády a počet ľudí, ktorí sa o tom dozvedia. Vláda je totiž obviňovaná najmä z korupcie a zlého hospodárenia pri rozdeľovaní finančných prostriedkov určených na zvládnutie krízy vyvolanej chorobou COVID-19.

Čína ako vzor?

Koncom minulého roka bola vláda zasa kritizovaná za to, že prerušila vzťahy s Taiwanom, čo však vyvolalo pozitívnu reakciu Číny. Podľa niektorých pozorovateľov je Čína aj za najnovším rozhodnutím ostrovnej vlády. Ide o dôkaz jej rastúceho vplyvu v Tichomorí. V samotnej Číne je sociálna sieť založená Markom Zuckerbergom zakázaná od roku 2009.

Foto: ilustračná

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM