Webnoviny - Svet

Konope na liečebné účely sa bude pestovať aj v Čechách

WEBNOVINY.SK

PRAHA 24. október (WEBNOVINY) – Konope, ktoré by pomohlo českým pacientom v boji s ochoreniami, sa bude zrejme pestovať aj v Čechách. Taký je jeden zo záverov pondelkového stretnutia pracovnej skupiny za sprístupnenie konope na liečbu a výskum v ČR, s ktorými agentúru Mediafax zoznámil vedúci skupiny Tomáš Zima.

„Pestovať a do lekární dodávať konope na liečebné účely by mohli firmy, ktoré o to požiadajú a splnia podmienky stanovené zákonom,“ uviedol Zima.

Experti nezavrhli ani ďalšiu zo zvažovaných možností. Do úvahy už od počiatku pripadalo aj to, že by štát rastliny dovážal zo zahraničia. Lekárnici by na recept vydávali aj konope vypestované mimo ČR. Predmetom rokovaní bol tiež samotný proces predpisovania.

„Zhodli sme sa na tom, že predpis musí byť regulovaný. Pacienti, ktorým by bol vystavený recept, by boli evidovaní v zvláštnom registri,“ povedal Zima. Podľa neho pestovanie konope podomácky zostane prísne zakázané, aj keby slúžilo liečebným účelom, uistil Zima.

Termín ďalšieho stretnutia určili odborníci na 12. decembra. Z tejto schôdzky by mali vyjsť návrhy noviel príslušných zákonov, ktoré pestovanie konope na liečebné účely umožnia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM