Webnoviny - Svet

Konsolidovaný zisk RBI vzrástol takmer o tretinu

WEBNOVINY.SK

VIEDEŇ 25. augusta (WEBNOVINY) – Rakúska Raiffeisen Bank International, ktorá je tretím najväčším poskytovateľom úverov v nových európskych trhových ekonomikách, dosiahla v prvom polroku konsolidovaný zisk 615 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 30,3 %. Zisk pred zdanením vzrástol o 51,6 % na 879 mil. eur. Spoločnosť vo štvrtok uviedla, že k zlepšeniu jej príjmovej základne prispeli aj rôzne jednorazové vplyvy, najmä vo forme odložených daňových záväzkov. Zisk skupiny po zdanení vzrástol o 31,4 % na 677 mil. eur a zisk na akciu sa zvýšil na 2,65 eura z 1,91 eura v prvom polroku 2010.

Raiffeisen Bank International ďalej informovala, že rezervy na nesplácané rezervy klesli o 33,3 % na 405 miliónov eur z úrovne 608 mil. eur v rovnakom období minulého roka. "Napriek miernemu nárastu objemu zlyhaných úverov v druhom kvartáli sa ukazovateľ zlyhaných úverov (od záveru roka 2010) … zlepšil o 0,5 percentu­álneho bodu na 8,5 %,“ uviedol šéf riadenia rizík skupiny Johann Strobl.

Banka informovala, že v prvom polroku dosahovala stabilné čisté príjmy z úrokov, silné príjmy z obchodných činností a mierne sa zvýšili aj príjmy z poplatkov. Prevádzkový zisk RBI však napriek tomu klesol o 2 % alebo 28 mil. eur na 1,233 mil. eur. Dôvodom bolo podľa banky najmä 6-percentné zvýšenie všeobecných administratívnych nákladov a nové bankové dane v Maďarsku a Rakúsku, ktoré skresali jej zisk o 68 mil. eur. RBI ponechala svoj výhľad takmer bez zmeny a uviedla, že v závislosti od podmienok na trhu v najbližších dvanástich mesiacoch nevylučuje navýšenie kapitálu.

Rakúska banka Raiffeisen Zentralbank (RZB) pôsobí na Slovensku prostredníctvom spoločnosti Raiffeisen Bank International (RBI), ktorá je majoritným akcionárom Tatra banky s podielom na hlasovacích právach vo výške 73,88 %, Tatra Holding drží 14,38 % akcií, zvyšok vlastnia menšinoví akcionári.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM