Webnoviny - Svet

Kontrola odpočúvania by mala byť prioritou novej vlády

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor (SDKÚ-DS) nepovažuje za reálne, že by jeho návrh o kontrole nasadzovania odpočúvania mohol prijať parlament ešte do predčasných volieb.

„Po viacerých rokovaniach, ktoré som viedol, nevidím problém v obsahu zákona. Na tejto parlamentnej schôdzi sa však ukázalo väčšinové presvedčenie, že poslanecké návrhy nemajú šancu. Osobne z toho radosť nemám, ale rozumiem. V tomto prípade ide o príliš vážnu vec, aby sme sa začali pretekať v predvolebnom populizme,“ vyhlásil

Po skúsenostiach z poslaneckého prieskumu na ministerstve obrany sa však Martin Fedor domnieva, že by malo ísť o jednu z prvých zákonných úprav, ktorou by sa mal zaoberať nový parlament po predčasných voľbách. „Som absolútne presvedčený, že musí ísť o top prioritu pre novú vládu a parlament. Dôvody, bohužiaľ, v posledných dňoch stále pribúdajú. Nechať veci bežať bez nových razantných zásahov do kontroly odpočúvania je neudržateľné,“ do­dal.

Škandál vo VOS by sa už nemal opakovať

Podľa Fedora tieto dôvody pribudli nielen na strane ochrany občanov pred neoprávneným odpočúvaním, ale aj v tom, ako uskutočňovať kontrolu. „Obrovský škandál a zlyhanie bezprecedentných rozmerov vo VOS viedol k doteraz bezprecedentnej kontrole zo strany členov nášho parlamentného výboru. A to aj vďaka ústretovosti pani premiérky, poverenej vedením ministerstva obrany. Ibaže v tomto prípade išlo o extrém, ktorý by sa nemal v budúcnosti opakovať. Samozrejme, musíme zabrániť podobnému rozsahu zlyhania v spravodajskej službe, to v prvom rade. Musíme však presnejšie nastaviť aj pravidlá kontroly zo strany výboru pre obranu a bezpečnosť.“

Predseda výboru Martin Fedor sa prikláňa k zavedeniu kontroly v užšej pracovnej skupine, vytvorenej z členov tohto výboru, ktorá by mala prístup k dokumentom súvisiacim s nasadzovaním odpočúvania.

„Kontrola musí byť určite priebežná, ale nemyslím si, že je únosné, aby sa celý výbor zoznamoval so všetkými dokumentmi. Také čosi prax v zahraničí nepozná. Paritné zastúpenie poslancov koalície a opozície v menšej kontrolnej skupine splní rovnaký účel a považujem to za dostatočné, aby sa predišlo podozrievaniu z akéhokoľvek ututlania.“

Podľa Fedora musia kontrolné mechanizmy pôsobiť predovšetkým preventívne. K tomu by slúžila stála priebežná „námatková“ kontrola zo strany členov výboru, ale aj dodatočná povinnosť štátnych orgánov informovať občana o tom, že bolo proti nemu nasadené odpočúvanie.

Povolenie o odpočúvaní by mohol udeliť len sudca

V návrhu novely zákona na ochranu pred odpočúvaním, ktorý Fedor nedávno predstavil spoločne s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, sa navrhuje, že výnimky pri informovaní občanov o tom, že boli odpočúvaní, by mohol udeliť iba sudca. Fedor sa pritom neobáva prípadného zavádzania sudcov zo strany spravodajských služieb, ak by sa presadili nové kontrolné mechanizmy. Podstatný rozdiel podľa neho spočíva v tom, že doteraz mali žiadatelia o nasadenie odpočúvania aj sudcovia, ktorí súhlas udeľovali, pocit, že tieto dokumenty nikto nikdy neskontroluje. „Ak by si boli napríklad vo VOS vedomí toho, že budú kontrolovaní priebežne, nie až keď dôjde k takémuto obrovskému verejnému škandálu, k zlyhaniam v takomto rozsahu by nikdy nedošlo,“ vysvetlil Fedor.

Skutočnosť, že pre krátkosť času tento parlament už sprísnenie kontroly odpočúvania pravdepodobne neprijme, dáva podľa Fedora na druhej strane možnosť súbežne pripraviť aj novú koncepciu fungovania spravodajských služieb, vrátane ich redukcie: „Takáto objednávka je na stole. Nová vláda a parlament by potom mohli prerokovať celý komplex legislatívnych a inštitucionálnych zmien v tejto oblasti,“ uzavrel predseda brannobezpečnos­tného výboru.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM