Kontroly na čerpacích staniciach: Inšpektori vlani odhalili nedostatky v 5 prípadoch

Nafta i LPG. Inšpektori odoberali vzorky na čerpacích staniciach. V piatich prípadoch zistili nedostatky.

Ilustračný obrázok k článku Kontroly na čerpacích staniciach: Inšpektori vlani odhalili nedostatky v 5 prípadoch
Zdroj: TASR

Inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) zistili v roku 2017 nedodržanie predpísaných parametrov v piatich vzorkách pohonných látok, ktoré odobrali na čerpacích staniciach. Vyplýva to zo správy o kontrole kvality palív. V troch prípadoch išlo o naftu, v dvoch o LPG.

Na jednej z bratislavských čerpacích staníc mala nafta príliš nízke oktánové číslo. V nafte pri Brezne zas inšpektori zistili prekročený limit metylesterov mastných kyselín. Rovnaký problém odhalili na stanici vo Veľkej Lomnici. Problémy s koróziou na medenom pliešku a tlakom v nádobách na LPG identifikovala SIŽP v Dargove a Nemšovej.

Dokopy inšpekcia podnikateľom, ktorí na trh uvádzajú pohonné látky, v roku 2017 uložila 11 pokút v celkovej výške 11 500 eur.

Časť pokút však pochádza z kontrol v roku 2016, pri ktorých rozhodnutia nadobudli právoplatnosť až v minulom roku.

V prípade, že má občan pocit, že pohonné látky nespĺňajú predpísané parametre, môže sa obrátiť na SIŽP, prípadne na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Ak je človek presvedčený, že k poškodeniu motora jeho auta prišlo v dôsledku nekvalitného benzínu alebo motorovej nafty, môže náklady na opravu auta vymáhať súdnou cestou v občianskoprávnom konaní na základe písomného stanoviska autoservisu, v ktorom si dá auto opraviť. V roku 2017 vykonali inšpektori 156 kontrol.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR