Webnoviny - Svet

Konvergencie otvorí saxofonista Garbarek

WEBNOVINY.SK

Foto: www1.rsi.ch BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Klasická komorná hudba, džez, divadlo, tanec, improvizácie – to všetko spojí 11. ročník festivalu Konvergencie. Medzinárodný festival komornej hudby prinesie od 20. do 26. septembra do Bratislavy spolu 13 koncertov, ktoré sľubujú skvelé hudobné a umelecké zážitky. Sériu vystúpení otvorí 20. septembra podľa slov organizátorov hudobná udalosť roka – vystúpenie Jana Garbareka a špičkového britského vokálneho kvarteta The Hilliard Ensemble v Dóme sv. Martina.

V programe 11. Konvergencií je i výnimočný holandský violista Vladimir Mendelssohn, detský koncert, obľúbená Bratislavská noc komornej hudby, Bez ladu a skladu či Jazz Bass Juraja Grigláka. Predovšetkým ale zaznie komorná hudba v interpretácii špičkových domácich a zahraničných hudobníkov. Agentúru SITA o tom informovala Lea Hurbanová z Design Factory.

Známy nórsky saxofonista Jan Garbarek a The Hilliard Ensemble otvoria Konvergencie mimoriadnym koncertom 20. septembra o 20:00 v bratislavskom Dóme sv. Martina. Hudobníci na Slovensku vystúpia v rámci svetového turné k albumu Officium novum, ktorý vychádza tento mesiac v mníchovskom vydavateľstve ECM.

Ďalším projektom z dielne ECM zaradeným do programu Konvergencií bude program Being Dufay tenoristu Johna Pottera a skladateľa Ambrosa Fielda, trojnásobného víťaza súťaže Prix Ars Electronica v Linzi. Hudbu renesančného skladateľa a súčasné digitálne technológie doplnené videom Michaela Lyncha ponúkne nočný koncert v domovskom sídle Konvergencii, bratislavskej Design Factory 24. septembra.

Ťažiskom programu Konvergencií však ostáva komorná hudba. K zahraničným umelcom, čo ju na festivale ponúknu patrí tento rok holandský violista Vladimir Mendelssohn. V spolupráci so slovenskými hudobníkmi – Igorom Karškom, Ivanou Pristašovou a Milanom Radičom, Richardom Gašparom a aj s programovým riaditeľom festivalu, violončelistom Jozefom Luptákom, uvedie na otváracom koncerte 23. septembra v Design Factory diela českého skladateľa Bohuslava Martinů a romantika Felixa Mendelssohna Bartholdyho.

Na festivale zaznie aj hudba od klasika 20. storočia, ruského skladateľa Dmitrija Šostakoviča. Konvergencie uvedú Šostakovičých Sedem romancí na básne Alexandra Bloka spolu s Klavírnym triom „Dumky“ od Antonína Dvořáka 24. septembra.

Organizátori sa každý rok snažia pripraviť program, čo osloví všetkých, ktorí radi objavujú nové hudobné svety. Takým bude tretí koncert Bratislavskej noci komornej hudby, na ktorom zaznejú raritné diela menej známeho skladateľa Alexandra Zemlinskeho (1871–1942) a Arnolda Schönberga (1874–1951).

Festival Konvergencie založil Jozef Lupták s cieľom nadviazať na tradície pestovania komornej hudby na Slovensku a dostať zo zabudnutia diela skladateľov, ktorých osud je zviazaný s multikultúrnym prostredím Bratislavy. K takým patrí i prešporský rodák, klavirista a skladateľ Ernő Dohnányi (1877–1960). Jeho Sexteto pre klavír, husle, violončelo, klarinet a lesný roh C dur op. 37 uvedie záverečný koncert Konvergencií 26. septembra.

Festival tradične prináša tvorbu slovenských autorov. Osemdesiatiny významného slovenského skladateľa – filozofa Romana Bergera si pripomenie v 24. septembra na úvod Bratislavskej noci komornej hudby koncertom Bach a Berger. Hudba a pravda. Na prvom koncerte posledného festivalového dňa, 26. septembra, uvedie Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala novú skladbu Stormy Monday od Daniela Mateja.

Konvergencie sú aj nadžánrový festival. Dôkazom toho je i projekt Fúga slov a obrazov klaviristu Mikiho Skutu a spisovateľa – performera Daniela Heviera. Bachove diela a improvizácie v interpretácii renomovaného slovenského hudobníka so slovom a výtvarnými improvizáciami známeho básnika a prozaika sľubujú 25. septembra neobyčajný zážitok. Netradičný pohľad na hudbu génia barokovej hudby však ponúkne aj večer 23. septembra s názvom Cello&Dance. Dielo J. S. Bacha a hudobné a tanečné improvizácie na ňom predstavia maďarský tanečník a choreograf Krisztián Gergye a violončelista Jozef Lupták. Zaujímavé tiež budú koncerty skupiny Bez ladu a skladu (25. septembra) a Jazz Bass kontrabasistu a basgitaristu Juraja Grigláka (23. septembra) a ďalších. Tradičnou súčasťou Konvergencií je už roky koncert pre deti (26. septembra), ktorý aj tento raz s priateľmi pripravil klavirista Ivan Šiller.

Konvergencie sa po Bratislave presunú aj do metropoly východu. V Košiciach sa ich program uskutoční od 29. septembra do 3. októbra. Všetky podrobnosti o programe možno nájsť na webstránke festivalu – http://www.konvergencie.sk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM