Aktualizované Správy Zo Slovenska

AKTUALIZOVANÉ: Koronavírus MAPA NÁKAZY na Slovensku

Svetom sa šíri pliaga menom COVID-19: Všetko dôležité k mimoriadnej situácii.

Ilustračný obrázok k článku AKTUALIZOVANÉ: Koronavírus MAPA NÁKAZY na Slovensku
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/

Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií.

Na Slovensku je potvrdených 8 600 prípadov nákazy koronavírusom (stav k 26. septembru 2020) a 44 úmrtí (stav k 26. septembru 2020).

Zisťujeme nové miesta nákazy, priebežne ich dopĺňame do online mapy.

Slovensko registruje 4 098 vyliečených pacientov z ochorenia COVID-19 (stav k 26. septembru 2020).

Núdzový stav sa 14. 6. skončil. Mimoriadna situácia trvá naďalej aj po ukončení núdzového stavu.

Pozitívne testovaní podľa krajov

Bratislavský kraj: 2 199

Trnavský kraj: 887

Nitriansky kraj: 831

Trenčiansky kraj: 1 040

Žilinský kraj: 1 215

Banskobystrický kraj: 469

Prešovský kraj: 986

Košický kraj: 973

Adresa neuvedená – 3

Koronavírus na Slovensku

Cestovanie

Konzílium odborníkov odporúča zvážiť cestovanie do zahraničia. Do zoznamu rizikových krajín od 1. septembra 2020 pribudli Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Osoby prichádzajúce z rizikových krajín budú musieť absolvovať domácu karanténu. Neodporúča sa cestovať ani do Grécka.

Odborné konzílium tiež odporúča zvážiť cestovanie do týchto oblastí: V Českej republike ide o Prahu a kraj Vysočina; v Rakúsku je to Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko. V prípade Poľska ide o Pomoranské, Sliezske a Malopolské vojvodstvo, v Grécku sú najviac rizikové Notio Aigaio, Ionia Nisia a Kentriki Makedonia. V Spojenom kráľovstve sú to regióny Tayside a North West, v Írsku Mid-East a Mid-West. V Estónsku je to región Ida-Viru Maakond a v Dánsku Midtjylland.

Každý, kto od 1. 9. 2020 vstúpi na územie SR a v predchádzajúcich 14 dňoch navštívil krajinu mimo zoznamu menej rizikových krajín, je povinný zostať v domácej izolácii až do získania negatívneho testu na Covid-19 (najskôr na piaty deň). Ak ide o rizikovú krajinu EÚ, v prípade bezpríznakového priebehu je možné ukončiť domácu izoláciu na 10. deň aj bez testu. Ak ide o rizikovú krajinu mimo EÚ, je nutný negatívny test.

Školy

Rodičia pri nástupe detí do školy podpíšu čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa, jeho súčasťou bude dotazník (či bolo dieťa od 17. 8. 2020 v zahraničí alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí). Ak bolo v zahraničí alebo na hromadnom podujatí, je potrebné sledovať jeho zdravotný stav.

Nosenie rúšok bude povinné počas prvých dvoch týždňov školského roka pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl.

Pre žiakov na prvom stupni základných škôl a deti v predškolských zariadeniach bude rúško nepovinné v triedach, povinné však bude v interiéroch škôl mimo triedy, s výnimkou konzumácie jedál.

Hromadné podujatia

Od 1. 9. 2020 je zakázané usporadúvať hromadné športové, kultúrne či spoločenské podujatia v exteriéroch nad 1000 osôb alebo v interiéroch nad 500 osôb. Výnimku zo zákazu budú mať hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú disponovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19, a to nie starším ako 12 hodín.

Zákaz sa nevzťahuje na bohoslužby, prvé sväté prijímanie, sviatosť birmovania, pohrebné obrady a sobášne obrady vrátane civilných. Obmedzenie sa netýka ani zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy či zasadnutia, ktoré sa uskutočňuje na základe zákona.

Obmedzuje sa aj maximálna návštevnosť akvaparkov a kúpalísk na 1000 osôb v jednom okamihu.

Rúška

Rúška sú ďalej povinné na verejnosti v interiéroch budov a prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy. V exteriéri pri vzdialenosti menej ako dva metre od iných osôb je nosenie rúška len odporúčanie, nie je to povinnosť. Na pracovisku je nosenie rúšok v rovine odporúčania, ak budú ľudia v uzavretých kolektívoch a aspoň dva metre od seba.

V prevádzkach verejného stravovania zákazníci pri konzumácii nemusia mať rúško, no prevádzkovatelia musia napríklad dezinfikovať stoly a dotykové plochy po každom zákazníkovi. Príbor nesmie byť voľne dostupný, ale ho musí obsluha priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky.

V taxislužbách odporúča ÚVZ cestujúcim sedieť na zadnom sedadle a odporúčaním je zatiaľ aj oddelenie priestoru vodiča od priestoru pre pasažiera. Vodič musí vydezinfikovať priestor pre zákazníkov po každom klientovi.

Podobne musia po každom klientovi dezinfikovať priestory aj prevádzky starostlivosti o ľudské telo. Tie si musia okrem iného upraviť časový harmonogram tak, aby medzi jednotlivými zákazníkmi bol vždy priestor na upratanie a dezinfekciu pracovného miesta.

Všeobecno-organizačné informácie o ochorení COVID-19 bude 24 hodín denne naďalej poskytovať call centrum NCZI na telefónnom čísle 02/32 35 30 30.

Všetky dôležité informácie ku koronavírusu nájdete na webe Ministerstva zdravotníctva SR, k dispozícii sú aj linky úradov verejného zdravotníctva.

Video mapy vývoja vo svete:

Článok pokračuje pod videom.

Zdroj: YouTube.com

Ako sa chrániť?

Úrad verejného zdravotníctva odporúča tieto opatrenia:

  • umývajte si ruky mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd. Ak nemáte mydlo a vodu, použite dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,
  • nedotýkajte sa tváre neumytými rukami,
  • keď kašlete a kýchate, zakrývajte si nos a ústa vreckovkou, ktorú potom zahoďte, alebo ohnutým lakťom,
  • vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky nádchy alebo chrípky,
  • dodržte vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek, kto kašle alebo kýcha,
  • dezinfikujte povrchy v domácnosti, mobily, tablety či povrchy, ktorých sa dotýka viacero ľudí, ako sú kľučky, gombíky vo výťahoch,
  • mäso a vajíčka dôkladne prevarte,
  • zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami.
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie