Aktualizované Filip Chudý Zo Slovenska

Koronavírus: Matovič hovorí o absolútnom slovenskom rekorde s výrazným rastom

Padla ďalšia hranica, čo sa týka počtu pozitívnych prípadov na koronavírus na Slovensku. Premiér spomenul mimoriadnu dynamiku rastu.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Matovič hovorí o absolútnom slovenskom rekorde s výrazným rastom
5
Galéria
Zdroj: Facebook.com/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Na Slovensku v sobotu (24. 10.) pribudlo 3 042 nakazených novým koronavírusom. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti s tým, že boli identifikovaní klasickou cestou pomocou PCR testov.

Absolútny rekord

„Je to slovenský absolútny rekord s mimoriadnou dynamikou rastu 94 percent voči minulej sobote,“ zdôraznil.

Ľudí vyzval na opatrnosť. Apeloval na nich, aby nepodliehali pocitu falošnej negativity po negatívnom výsledku testu a boli aj naďalej opatrní. Vzhľadom na čísla premiér skonštatoval, že rýchlosť šírenia nového koronavírusu neustáva. „Bolo správne nasadiť lockdown, aby sme znížili mobilitu ľudí, a tým aj pravdepodobnosť prenosu nákazy,“ hovorí.

Nedostatočný lockdown

Podotkol, že samotný lockdown, ako je na Slovensku nastavený, s tým, že milióny ľudí naďalej pracujú, je nedostatočný pri takejto dynamike šírenia vírusu. Kľúčovú úlohu preto podľa neho musí zohrať celoplošné testovanie.

Premiér upozorňuje, že spoliehať sa na efekt jemného lockdownu v kombinácii s celoplošným testovaním stačiť nebude. Pripomenul, že kľúčovým je dodržiavať základné pravidlá rúško – odstup – ruky. Varuje tiež pred pocitom falošnej negativity, keď ľudia po zistení negatívneho výsledku PCR či antigénového testu začnú byť výrazne menej opatrní. Poukázal na to, že v oboch prípadoch môže infekčnosť prepuknúť neskôr. Dodal, že nebezpečnejšie je to pri antigénových testoch, keďže približne dve tretiny pozitívnych s nízkou vírusovou náložou zachytiť nevedia.

Aktívne prípady

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na svojej stránke spresňuje, že sa zrealizovalo 16 048 testov. „Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (803), nasledoval Prešovský kraj (719), Trenčiansky (395), Banskobystrický (315), Košický (313), Bratislavský (170), Nitriansky (169) a Trnavský kraj (158). Pozitívne testovaných bolo 1621 žien a 1421 mužov,“ ozrejmili.

V slovenských nemocniciach je hospitalizovaných podľa MZ SR 1 041 pacientov s COVID-19 alebo s podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 891 ľudí. Na JIS je 82 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 76 ľudí.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 je nezmenený – 159 úmrtí na toto ochorenie. Vyliečilo sa ďalších 40 pacientov, spolu tak ochorenie COVID-19 prekonalo 9 960 ľudí. Aktívnych prípadov máme v našej krajine aktuálne 33 724. Celkový počet ukončených laboratórnych testov doteraz je 694 117. Doplnil rezort zdravotníctva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie