Krimi

Košičan dostal za marihuanu 12,5 roka väzenia. Za mrežami si nakoniec posedí kratšie

Košický krajský súd pristúpil k mimoriadnemu zníženie trestu za drogovú trestnú činnosť. 27-ročný Košičan dostal päťročný trest.

Ilustračný obrázok k článku Košičan dostal za marihuanu 12,5 roka väzenia. Za mrežami si nakoniec posedí kratšie
Zdroj: Polícia SR - BB kraj

Košický krajský súd v stredu uložil 27-ročnému Róbertovi Džunkovi za drogovú trestnú činnosť nepodmienečný päťročný trest. Znížil tak predchádzajúci desaťročný trest, ktorý mu vymeral košický okresný súd.

Polícia vo februári 2019 počas akcie v košickej pivárni našla u tohto Košičana 7,76 gramu marihuany a 0,47 gramu hašiša.

Prehnaný trest

Džunko je vo väzbe už takmer tri roky, krajský súd mu určil najmenší možný trest a na výkon trestu ústav s minimálnym stupňom stráženia. Jeho súčasťou je po prepustení dvojročný ochranný dohľad a ambulantné protitoxikomanické liečenie. Okresný súd mu uložil v septembri 2020 najprv trest 12 a pol roka a po tom, čo sa odvolal vlani, desaťročný trest. Aj voči tomuto rozsudku podal odvolanie.

Jeho obhajcami bol prípad označovaný za príklad prehnane prísnych trestov, ktoré na Slovensku nedostatočne rozlišujú drobných konzumentov od predajcov drog. Džunkovi priťažilo, že u neho už v minulosti polícia našla menšie množstvo marihuany a plynula mu skúšobná doba podmienečného trestu dva a pol roka. Krajský prokurátor pre neho preto aj teraz žiadal 12 a pol roka nepodmienečne.

Krajský súd však návrh prokuratúry na vyššiu trestnú sadzbu označil za neodôvodnený. Zároveň sa stotožnil s prvostupňovým súdom pri poľahčujúcich okolnostiach pre obžalovaného vrátane jeho priznania a oľutovania konania.

Veľká úľava

Predsedníčka senátu tiež poukázala na jeho osobné pomery, predchádzajúci život a okolnosti prípadu – aké množstvo drog prechovával, v akej hodnote ich nakúpil (okolo 70 eur), a to len pre vlastnú potrebu, pričom ich nikomu neponúkal. „Dali sme mu možnosť, aby taký mladý človek nemal pokazený život, dali sme mu šancu, nech sa uvedomí, že nemôže brať drogy, a preto má uložené aj to ochranné liečenie,“ uviedla k mimoriadnemu zníženiu trestu.

Zasadnutie krajského súdu sa konalo s vylúčením verejnosti. Vzhľadom na to, aký trest mu pôvodne hrozil, prijal obžalovaný aj jeho rodina verdikt s uľahčením. „V rámci zákona je spravodlivý, ale spokojný budem až doma s rodinou,“ reagoval Džunko pri odchode z pojednávacej miestnosti.

Jeho mama Magdaléna pre novinárov priznala, že nečakala, že sa podarí až také zníženie trestu. „Som veľmi, veľmi rada, ale ešte stále nie je koniec, budeme pokračovať ďalej a veriť našim poslancom aj v zmenu zákona, že sa to všetko zmení a tí ľudia, ktorí sú za takéto trestné činy vo väzení, sa dostanú čím skôr domov, lebo si myslím, že nie je spravodlivé za také niečo dostávať tak vysoký trest.“ Rodina bude zvažovať aj podanie žiadosti o milosť.

Sledovaný prípad

K prípadu sa v statuse na svojej stránke na Facebooku vyjadril aj podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) a europoslanec Michal Šimečka. „Nie, dnes nie je dôvod na oslavné statusy. Cítime radosť, že Robo a jeho rodina sa dočkajú slobody skôr ako hrozilo. Ale oslavovať, že hlúpe zákony okradli mladého človeka “iba” o 5 rokov života, je nemiestne. Stačí mať trochu menej šťastia na príčetnú sudkyňu, a za rovnakých pár džointov hrozí ďalším Robom naďalej 10–15 rokov tvrdej basy medzi vrahmi,“ napísal.

Podľa neho práve preto v PS hovoria o potrebe zmeniť zákony. „Ich nezmyselnosť už vidia všetci. Napriek tomu s nimi koaliční poslanci a ministerka Kolíková nedokázali nič spraviť. Navzájom si zamietajú zákony, a zo stola zhodili aj ten náš,“ dodal s tým, že budú ďalej tlačiť na to, aby prišlo k zmene.

Nádej podľa jeho slov vkladajú do žiadosti na Európsku komisiu, ktorú iniciovali. Ľudí zároveň vyzval k podpisu petície za dekriminalizáciu marihuany.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM