Webnoviny - Svet

Košičania sa potešia, revitalizácia hradu im skrášli mesto

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 18. augusta (WEBNOVINY) – Ruiny hradu na vrchu Hradová nad Košicami v týchto mesiacoch odkrývajú svoje tajomstvá.

Od mája tam pracovníci Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) vykonávajú záchranný archeologický výskum.

Jeho cieľom je preskúmať terén, na ktorom prebiehajú stavebné práce v rámci projektu revitalizácie hradu, zdokumentovať odkryté stavby, ale zároveň overiť doterajšie hypotézy o vzniku hradu i samotných Košíc.

O postupe prieskumných a rekonštrukčných prác novinárov dnes na mieste informoval riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay, primátor Košíc Richard Raši, autor projektu a zástupca dodávateľa – združenia Vrch Hradová.

„Archeologický výskum na Hradovej patrí k najväčším, aké v súčasnosti vykonáva Archeologický ústav SAV. Zaujímavý je o to viac, že sa realizuje v doteraz informačne ´zakliatej´ lokalite, o ktorej sa síce veľa napísalo, ale v skutočnosti sa o nej stále vie veľmi málo,“ povedal Ruttkay.

Doložil, že archeológovia si vedia predstaviť využitie hradnej lokality aj na vybudovanie archeoparku.

Obrazom: Revitalizácia košického hradu prospeje mestskej kultúre

„Vďaka malému množstvu dostupných informácií je toto miesto už dlhé roky objektom špekulácií o tom, aký mal košický hrad dejinný význam. Želám si, aby bol tento rok pre Košice z hľadiska poznania histórie nášho mesta prelomový. Nielenže sme si pripomenuli 700 rokov od bitky pri Rozhanovciach, ktorá určila smerovanie Košíc na dlhé roky potom, ale vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry máme šancu odhaliť doteraz nepoznané dejiny nášho mesta. Košičanom zároveň zrekonštruujeme okolie na príjemnú rekreačnú zónu, v ktorej sa bude konať množstvo kultúrnych a spoločenských aktivít a ktorú verím, že budú radi navštevovať,“ povedal Raši.

Archeológovia spolupracujú so stavbármi

Terénny výskum na košickom hrade, ktorý potrvá do konca augusta 2012, realizujú archeológovia v spolupráci s neziskovou organizáciou Košice 2013, v rámci dotačného programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Okrem archeológov v lokalite pracujú už aj stavbári.

Projekt Revitalizácie hradu na vrchu Hradová v Košiciach realizuje Združenie Vrch Hradová, ktoré tvoria dve akciové spoločnosti Váhostav-SK a Hydrostav Šaľa. Celková hodnota diela je 1,16 milióna eur. Stavebné práce začali v polovici júla 2012, termín ukončenia stavby je 31. december 2012.

„Budeme sa snažiť všetko stihnúť v termíne a robíme pre to maximum. V súčasnosti na Hradovej pracuje od 20 do 40 ľudí, ďalší v dielňach vyrábajú konštrukcie a pripravujú zariadenia, ktoré budú neskôr osadené. Prevaha prác je však v teréne, a preto nemôžeme vylúčiť sklz, ktorý by nám mohol spôsobiť skorý nástup zimy, alebo nepriaznivé počasie,“ uviedol projektový manažér stavby Vladislav Vanta z a. s. Váhostav-SK. Stavbu na Hradovej tvorí celkovo deväť stavebných objektov.

Jedinečné miesto v Košiciach

Autormi architektonicko-urbanistickej štúdie revitalizácie hradu sú Ján Sekan a Richard Krajči. Podľa Sekana, zámerom projektu bolo dať Košiciam jedinečné miesto pre vychádzky, turistiku i kultúrne vyžitie a poskytnúť priestor pre kultúrne akcie, poznávanie histórie a sledovanie archeologického výskumu.

Pre tieto účely navrhli prírodnú scénu pre sezónne predstavenia, konzerváciu zachovaných ruín hradu a návštevnícke centrum, slúžiace na prezentáciu nálezov, ale aj na organizovanie výstav a podobných aktivít. Panoramatický chodník na skalnom hrebeni bude čiastočne technicky zabezpečený.

Sledujúc predpokladanú líniu opevnenia poskytne výnimočný výhľad na mesto a krajinu. Nebude chýbať tradičný náučný chodník a lesné detské ihrisko. Na miesto predpokladanej hradnej brány sa navrhuje stavba symbolickej brány ako sochárskeho artefaktu.

Podľa riaditeľa n. o. Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 Jána Sudzinu, obnovený areál hradu vytvorí autentickú kulisu nielen pre rôzne folklórne podujatia, ale aj vystúpenia približujúce historické dobové výjavy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM