Webnoviny - Svet

KOŠICE: Mesto ohrozuje konanie štvorylky

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Ivan Fleischer KOŠICE 14. mája (WEBNOVINY) – Konanie Medzinárodného projektu 3. ročníka European Quadrille Dance Festival v synchronizovanom tancovaní štvorylky, do ktorého s z iniciatívy košického tanečného klubu Meteor zapojili žiaci košických základných a stredných škôl, je ohrozené. Uviedol to dnes na tlačovej besede v Košiciach zástupca klubu Meteor Milan Plačko.

„Mrzí nás, že vznikla takáto situácia. Sme zaskočení prístupom mesta. Keď sme na začiatku prípravy podujatia, ešte v januári tohto roku, žiadali mesto o finančnú podporu, tak povedali, že do toho nejdú, lebo nemajú peniaze. A teraz, týždeň pred konaním podujatia sme dostali e-mail od vedúcej odboru školstva košického magistrátu Heleny Jeníkovej, v ktorom mesto vyhlásilo podmienky. Deti zo základných škôl, ktoré niekoľko týždňov štvorylku poctivo a so zanietením nacvičujú, sa budú môcť akcie zúčastniť, len ak budú žiaci základných škôl pod pódiom oblečení do tričiek od organizátora s logom mesta na prednej strane, ktoré pre ne zabezpečí referát marketingu a cestovného ruchu Magistrátu mesta Košice, a nie do tričiek s logom spoločnosti TEKO,“ vysvetlil situácia Plačko. Podľa jeho vyjadrenia mesto pohrozilo, že ak deti nebudú mať tričká s logom mesta, tak ich na vystúpenie nepustí.

Ako uviedol Plačko, keď mesto oznámilo, že akciu finančne nepodporí, organizátori hľadali sponzorov, ktorí by boli ochotní zaplatiť tričká, pritom nejde o malú finančnú čiastku. Cena jedného trička je 2,70 €, takže za 5 000 tričiek je nutné zaplatiť 13 500 €. Výrobu tričiek sponzorovali TEKO, Východoslovenská energetika a Monika Smolková ako súkromná osoba dala peniaze na 1000 tričiek. Organizátori oslovili približne 60 sponzorov.

V piatok 21. mája 2010 o 12:00 malo na Hlavnej ulici v Košiciach tancovať štvorylku približne 4 000 až 5000 žiakov a študentov košických základných a stredných škôl. Teraz je projekt, ktorý mal ambíciu zapísať sa rekordným počtom účastníkov do Guinessovej knihy rekordov pre mestských úradníkov ohrozený. „Máme teraz obavu, že ak sa nejako nedohodneme s mestom a so sponzormi, pre nás to bude de facto likvidačné, lebo my máme zmluvy so sponzormi, kde sú dohodnuté podmienky. My už máme vytlačených 5 000 tričiek, no mesto teraz narýchlo dáva tlačiť ďalších 2 000 tričiek s logom mesta.

Ako dnes informoval generálny riaditeľ teplárne Ladislav Lazár, mesiac pred plánovaným termínom tancovania štvorylky nemali organizátori z Tanečného klubu Meteor pokryté náklady na kúpu približne 2 000 tričiek – v žltom a modrom prevedení – vo farbách mesta, našou jedinou podmienkou bolo, aby na tričkách bolo logo košickej teplárne TEKO. „Spôsob, akým na poslednú chvíľu vstúpilo do príprav mesto a úradníci magistrátu, považujeme za nekorektný. Podľa môjho názoru mesto zneužíva deti a spolitizovalo celú akciu,“ hovorí generálny riaditeľ TEKO Ladislav Lazár a argumenty mesta považuje za absurdné.

„Štvorylku predsa nebudú tancovať deti v školách, ale na verejnom priestranstve a 30 000 detí v Európe bude tancovať v rovnaký čas, v čase školského vyučovania. V rokoch 2008 a 2009 s tým nemal Magistrát mesta Košice žiadny problém. Teraz sa obáva, že niekto bude z tribúny agitovať malé deti a mládež? Generálnemu riaditeľovi spoločnosti Východoslovenská energetika povolia vstup na tribúnu a generálnemu riaditeľovi TEKO nie, pretože kandiduje do Národnej rady SR a za primátora mesta Košice. Potom ani súčasný primátor za KDH Knapík, alebo jeho námestník Vargovčák, ktorý je oficiálnym kandidátom SDKÚ – DS na primátora mesta, nemôžu podľa úradníkov z košického magistrátu do volieb verejne vystupovať! Takéto vydieranie organizátorov zástupcami mesta a zneužívanie detí na tento účel je preto – slušne povedané – nedôstojné,“ povedal Ladislav Lazár.

Doložil, že napriek komplikáciám a reálnej hrozbe pevne verí, že sa táto skvelá akcia pre tisíce detí a mladých ľudí predsa len uskutoční, či už s účasťou spoločnosti TEKO, alebo bez nej. „My sme tie tričká kúpili a sú vytlačené, na prednej strane je naše logo, na zadnej strane sú predpísané údaje, ktoré vyžaduje zahraničný organizátor. V každom prípade ich rozdáme deťom bez ohľadu na to, či v nich budú, alebo nebudú tancovať,“ povedal Lazár. Podľa jeho vyjadrenia to bol práve prístup vedenia spoločnosti TEKO, ktorý rozhýbal mesto Košice a jeho úradníkov, a ukázal košickému magistrátu, ako má podporovať dobré veci v meste – promptne a nezištne.

Agentúra SITA požiadala o vyjadrenie aj košický magistrát, ktorý prisľúbil, že reakciu zašle.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM