Webnoviny - Svet

KOŠICE: Vedenie galérie popiera zneužitie fondov

WEBNOVINY.SK

Východoslovenská galéria Foto: muzeum.sk KOŠICE 6. augusta (WEBNOVINY) – Riaditeľka Východoslovenskej galérie (VSG) Lena Lešková poprela akékoľvek obvinenia zo zneužitia nórskych fondov, ktoré sa v súvislosti s dnes otváranou výstavou diel Andyho Warhola objavili, najmä pokiaľ ide o vydanie a krst knihy pod Názvom Andy Warhol a Československo.

„Nie je možné zneužiť nórske fondy. V súvislosti s výstavou sme rekonštruovali výstavné priestory, pretože podmienkou bolo zabezpečiť vhodné klimatické podmienky a bezpečnostné opatrenia. To sme splnili, čo po kontrole konštatoval aj americký kuriér. Krst knihy sa neuskutoční. Kniha o Warholovi bola idea, ale k nijakej dohode a podpisu zmluvy nedošlo, lebo neboli vyriešené autorské práva a ani nie je hotová,“ povedala Lešková. Doložila, že po skončení výstavy v novembri zverejní vyúčtovanie všetkých finančných prostriedkov použitých na výstavu vrátane sponzorských príspevkov.

Súčasťou výstavy mala byť aj prezentácia diel z Múzea A. Warhola v Medzilaborciach. „S múzeom máme podpísanú zmluvu a poslali sme po obrazy, no oni nám ich odmietli požičať. Namiesto nich sú na výstave nainštalované biele čisté plátna,“ povedala Lešková. Doložila, že po právnej analýze zváži Východoslovenská galéria ďalšie právne kroky voči múzeu a všetkým, kde je podozrenie, že bol porušený zákon.

„Košický samosprávny kraj so znepokojením vníma informácie súvisiace s otvorením výstavy venovanej Andymu Warholovi vo Východoslovenskej galérii Košice. Preverí situáciu a osloví so žiadosťou o vysvetlenie všetky zainteresované subjekty. Až na základe týchto údajov bude môcť zaujať stanovisko. V danom momente to považuje za najrozumnejšie riešenie,“ uvádza sa vo vyjadrení, ktoré dnes agentúre SITA poskytla hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková.

Vo Východoslovenskej galérii sa dnes podvečer uskutoční vernisáž unikátnych diel z raného obdobia tvorby kráľa op artu Andyho Warhola pri príležitosti jeho nedožitých 84. narodenín. Ako uviedla riaditeľka Lena Lešková, návštevníci majú možnosť prvý raz vidieť 24 originálnych čiernobielych kresieb, ktoré doviezol z amerického múzea v Pittsburghu špeciálny kuriér, dva filmy ako aj niektoré diela jeho matky Julie. „Vyšla nám unikátna výstava, aká na Slovensku čo do významu nemá obdobu,“ povedal Lešková.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM