Správy Zo Slovenska

Košická zoo ukončila chov obľúbených opičiek: Uvidíme ich ešte niekedy?

V košickej zoo po takmer 17 rokoch ukončili chov tamarína pinčieho. Čo bolo dôvodom tohto rozhodnutia?

Ilustračný obrázok k článku Košická zoo ukončila chov obľúbených opičiek: Uvidíme ich ešte niekedy?
Zdroj: TASR

V košickej zoologickej záhrade po takmer 17 rokoch ukončili chov opičiek – tamarína pinčieho. Tri samičky – matku a dve odrastené mláďatá – previezli do Základnej školy a Materskej školy Maximiliána Hella v Banskej Štiavnici, kde budú na ich chov naďalej dohliadať.

Odchovali 13 mláďat

„Dôvodom ukončenia chovu je príliš početné zastúpenie našej chovnej línie v európskych zoologických záhradách. K tomuto riešeniu sme pristúpili po konzultácii a so súhlasom koordinátorky,“ informovala zoo.

Tamaríny pinčie začala zoo v košických Kavečanoch chovať v roku 2001. Najprv získala takmer dvojročného samca zo Zoo Ústí nad Labem a krátko na to približne rovnako starú samicu zo Zoo Olomouc. Prvé mláďatá sa narodili v roku 2004.

„Počas celej histórie chovu sme odchovali 13 mláďat týchto pazúrikatých opičiek. V roku 2016 uhynul 17-ročný chovný samec. Koordinátorka chovu a záchranného programu pre tamaríny pinčie nám pre príliš početné zastúpenie našej línie neodporučila pokračovať v reprodukcii našej skupiny,“ uviedla zoo.

Ku chovu sa chcú vrátiť

Tamarín pinčí sa vyskytuje v severovýchodnej Kolumbii medzi riekami Rio Atrato a Rio Cauca, a patrí medzi kriticky ohrozené druhy. V rokoch 2008 – 2010 bol zaradený medzi 25 najohrozenejších primátov sveta. Príčinou tejto situácie je najmä ničenie pralesov, ale aj ilegálny odchyt.

V budúcnosti plánujú v košickej zoo chov týchto malých primátov obnoviť. Čakať budú na rozhodnutie koordinátorky a na skupinu, ktorú by mohli aj rozmnožovať.

Z nedávnych prírastkov v zoo pribudli mláďatá v stádach dvoch druhov ohrozených antilop. Začiatkom februára sa narodil samček v stáde vodárok lečve kafuenských a koncom marca samička v skupine priamorožcov šabľorohých.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Košíc a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM