Webnoviny - Svet

Košické útulky pre bezdomovcov sú plné

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 17. decembra (WEBNOVINY) – Košickí bezdomovci už naplnili všetky kapacity v zariadeniach charity i v útulku v Bernátovciach. „My sme už plní, prespáva tu okolo 90 bezdomovcov. Sú umiestnení aj po chodbách. Bol som mapovať situáciu v meste a na železničnej stanici som našiel okolo 30 ľudí, ktorí sa snažili ukryť pred chladom. Potvrdilo sa mi, že doterajšia kapacita nocľahárni pre bezdomovcov nestačí,“ uviedol pre agentúru SITA farár Peter Gombita z neziskovej organizácie Oáza – Nádej pre nový život. Doložil, že v zime najviac trpia neprispôsobiví, ktorí, ak sú pod vplyvom alkoholu, nemajú kde prenocovať.

Ďalšie zariadenia pre bezdomovcov prevádzkuje Arcidiecézna charita Košice. Sezónnym zariadením cez zimu je nocľaháreň na Fialkovej ulici a ďalšia nocľaháreň funguje pri Charitnom dome na Bosákovej ulici. Ako informoval pracovník charity Juraj Pavlík, aj oni sú už kapacitne vyťažení. Na Bosákovej poskytujú prístrešie pre 80 bezdomovcov, ďalších 24 nocuje v nocľahárni Emauzy na Fialkovej ulici.

Bezdomovci okrem prespatia v útulku si tu za symbolický poplatok môžu kúpiť aj lacnú stravu, urobiť hygienickú očistu či získať teplé oblečenie. Bezdomovec, ktorý má záujem v nocľahárni prenocovať, nesmie byť pod vplyvom alkoholu či inej omamnej látky.

Ako sme sa dozvedeli, v oboch útulkoch chystajú pre bezdomovcov vďaka sponzorom symbolickú štedrú večeru. V útulku na Bosákovej to bude 22. decembra a v Bernátovciach 23. decembra. Bezdomovci dostanú kapustnicu, rybu a zemiakový šalát. Chýbať nebude ovocie a koláče. Podľa odhadov žije v Košiciach okolo štyristo bezdomovcov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM