Webnoviny - Svet

Košickí tučniaci Pepo a Žofka sa stali rodičmi, ZOO oslavuje

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 21. augusta (WEBNOVINY) – Chovatelia z košickej Zoologickej záhrady zažívajú v týchto dňoch veľkú radosť – samička tučniakov Humboldtových Žofka zahniezdila a vysedela vajíčka, z ktorých sa vyliahli dva malé tučniaky.

Otcom je tučniak Pepo, ktorý však žije v páre s inou samičkou. Informovali o tom riaditeľ košickej ZOO Erich Kočner a ošetrovateľka tučniakov Erika Karafová.

Samčeka Pepa dostali košickí chovatelia ako dar z pražskej ZOO.

Najskôr jedno, potom druhé

Prvé mláďa sa vyliahlo druhého augusta a druhé mláďa o dva dni neskôr. "Je to unikát, že sama samička bez samčeka vysedela a priviedla na svet mláďatá.

Podaril sa nám v našich skromných technických a materiálnych podmienkach kúsok, ktorý oceňujú odborníci a veľké európske renomované zoologické záhrady. Bude to veľký úspech, ak sa nám podarí mláďatá odchovať do juvenilného veku.

Už teraz ale môžeme povedať, že chov tučniakov máme zvládnutý. Zásluhu na tom má tím odborníkov, ktorý sa o tučniaky stará, predovšetkým ošetrovateľka Erika Karafová."

Ešte sa musia operiť

Karafová uviedla, že za normálnych okolností na vajíčkach sedia striedavo samček a samička, teraz tomu tak nebolo a chovatelia si robili starosti, lebo samička istý čas neschádzala z vajíčok, neprijímala potravu začala strácať hmotnosť.

Našťastie po čase začala prijímať potravu a mláďatá úspešne vysedela. Ako uviedol Kočner, ešte nemajú celkom vyhraté, kým sa mláďatá neoperia, čo sa deje v desiatom až dvanástom týždni veku.

Náročné obdobie preperovania čaká aj Žofku, ktorá spotrebovala veľmi veľa energie ma odchov mláďat. Chovatelia zvažujú, či jej mladé tučniaky neodoberú a nezačnú s umelým prikrmovaním.

V súčasnosti v košickej ZOO chovajú šesť dospelých tučniakov a spolu s najnovšími prírastkami tri mláďatá.

Video: V košickej ZOO sa vyliahli dve mláďatá tučniakov

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM