Webnoviny - Svet

Košický kraj na Slovakiatour v spoločnej expozícii

WEBNOVINY.SK

Foto: vucke.sk

KOŠICE 21. januára (WEBNOVINY) – Košický samosprávny kraj je partnerským regiónom dnes začínajúceho Medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2010. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Zuzana Bobríková, na výstavisku Incheba Expo Bratislava oddnes do 24. januára ponúkne spoločnú prezentáciu miest, obcí, mikroregiónov, historických regiónov a združení podnikateľov v cestovnom ruchu, aby ukázal, v čom je sila a inšpirácia kraja.

„Aj keď kraje nemajú kompetencie v oblasti cestovného ruchu, stále ho vnímame ako veľkú perspektívu pre tento región. Skúsenosti ukázali, že práve forma spoločnej prezentácie pomáha napĺňať ciele regionálnej samosprávy v oblasti cestovného ruchu,“ hovorí predseda Zdenko Trebuľa. Doložil, že bude nevyhnutnosťou spájanie záujmov všetkých regionálnych aktérov v cestovnom ruchu – nielen podnikateľov, hotelierov, poskytovateľov stravovacích služieb, producentov vína či iných potravín, ale aj kultúrne inštitúcie, turistické združenia, samosprávy. Vyjadril presvedčenie, že dôležitú úlohu tu zohrá regionálna rada pre turizmus, ktorú zriadili vlani. Pre cestovný ruch chcú využiť aj krajský projekt Terra incognita, ktorým sa podieľajú na Európskom hlavnom meste kultúry Košice 2013.“

Výstavná expozícia Košického samosprávneho kraja je na ploche 178 metrov štvorcových. Spoločne na nej vystavujú región Gemera, Zemplína, Tokajskej oblasti, Spiša, Správa Národného parku Slovenský raj, mesto Košice a nezisková organizácia EHMK 2013. Súčasťou expozície je celodenný kultúrno-spoločenský program, ktorý pripravili jednotlivé regióny, s vystúpeniami súborov, ukážkami ľudových tradícií a regionálnej gastronómie.

Rok 2010 je pre Košický samosprávny kraj veľkou výzvou na skvalitnenie služieb pre návštevníkov a obyvateľov kraja, predovšetkým pomocou menších investícií do turizmu. „V roku 2009 sme identifikovali 17 cyklotrás v koridore Vínnej cesty a 41 trás v koridore Gotickej cesty, ktoré by sme chceli v roku 2010 zatraktívniť predovšetkým pre rodiny s deťmi a rekreačných cykloturistov. Spolu pôjde o 776,8 km cyklotrás. Zároveň chceme v rámci tohto úspešného projektu pracovať aj na identifikácii ďalších cyklotrás na Železnej ceste,“ hovorí vedúca referátu cestovného ruchu kraja Natália Bránska. Plánujú tiež pomôcť turistom a návštevníkom kraja ľahšie sa zorientovať a získať viac informácií prostredníctvom tzv. hnedých a orientačných tabúľ, ktoré ich dovedú k zaujímavostiam. Informačné tabule pridajú fakty o ďalších atraktivitách v okolí. V prípade úspešného projektu sa tak v tomto roku na území kraja osadí viac ako 400 tabúľ.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM