Regióny

Košický primátor rozsieva PANIKU, tvrdí rezort vnútra. O probléme s utečencami nevedeli

Na slová košického primátora o humanitárnej katastrofe v súvislosti s utečencami zareagovalo ministerstvo vnútra. O problémoch ich vraj mesto neinformovalo.

Ilustračný obrázok k článku Košický primátor rozsieva PANIKU, tvrdí rezort vnútra. O probléme s utečencami nevedeli
Zdroj: TASR/František Iván

Ministerstvo vnútra (MV) SR označilo vyhlásenie košického primátora Jaroslava Polačeka o tom, že mesto v súvislosti s prílevom vojnových utečencov z Ukrajiny začína čeliť humanitárnej katastrofe, za neakceptovateľné rozsievanie paniky.

Teátro primátora

„Najabsurdnejšie na celom tomto teátre však je, že ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska) a dokonca aj ten ‚zlý štát, ktorý sa o nikoho nestará,‘ sa prvýkrát dozvedajú o akýchkoľvek problémoch mesta až z médií, nehovoriac o panike, ktorú už medzi obyvateľmi rozosial,“ napísal v stredu minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) na sociálnej sieti.

Ministerstvo vnútra (MV) SR uviedlo, že od začiatku konfliktu na Ukrajine intenzívne spolupracuje aj prostredníctvom okresných úradov so ZMOS, ktoré je prítomné na všetkých strategických poradách a koordinačných štáboch, kam prichádza s požiadavkami ob­cí.

„Okresný úrad Košice realizuje stretnutia okresného krízového štábu, na ktorom sa zdieľajú všetky dostupné informácie. Zo strany primátora mesta Košice boli na poslednom zasadnutí krízového štábu deklarované požiadavky na presné počty očakávaných utečencov z Ukrajiny, na informácie o tom, koľkí ostanú v Košiciach a koľkí budú pokračovať ďalej a iné. Takéto čísla nie je reálne mať k dispozícii, vychádzame len z údajov, ktoré dostaneme z hraničných priechodov,“ uviedol tlačový odbor rezortu. V súčasnosti pritom väčšina obyvateľov Ukrajiny mestom len prechádza a pokračuje ďalej za rodinou alebo do iných krajín.

Informácie z médií

Primátor Košíc podľa rezortu dostal rovnaké inštrukcie ako všetky iné obce a mestá. „Mal a má k dispozícii všetky komunikačné kanály, ktorými dokáže riešiť akýkoľvek problém, ktorý sa v súvislosti s utečencami vyskytne. Ministerstvo vnútra s poľutovaním konštatuje, že o údajnej humanitárnej katastrofe sa dozvedá prvýkrát až z médií, keďže primátor mesta opustil okresný krízový štáb v priebehu rokovania. V tejto situácii je podobné rozosievanie paniky medzi obyvateľmi absolútne neakceptovateľné,“ konštatovalo ministerstvo.

Mikulec uviedol, že primátor druhého najväčšieho mesta na Slovensku teatrálne vyhlásil v Košiciach humanitárnu katastrofu a obvinil štát, že s tým nič nerobí.

Podľa Polačeka pri riešení náporu prichádzajúcich vojnových utečencov chýbajú riadiaca jednotka zo strany štátu smerom na samosprávu, efektívna podpora, informovanie či manažovanie. „Mestu Košice hrozí, respektíve v tejto chvíli už začína čeliť humanitárnej katastrofe. Aj keď robíme všetko, čo je v našich silách, len s dobrovoľníkmi a bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú do nášho mesta,“ povedal v utorok (8. 3.) s tým, že rokovanie okresného krízového štábu neprinieslo riešenie.

Foto: ilustračné

Nemému dieťaťu ani štát nerozumie Primátor druhého najväčšieho mesta dnes teatrálne vyhlásil v Košiciach humanitárnu...

Posted by Roman Mikulec - minister vnútra SR on Wednesday, March 9, 2022

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM