Zdroj: YouTube.com

Kostarika: Krajina ŠŤASTNÝCH patriotov, ktorí sú právom hrdí na svoje bohatstvo

Určite ste už videli videá z kostarických pláží, kde sa to drobunkými korytnačkami len tak hemžilo! S najväčšou pravdepodobnosťou zachytávajú deň „arribada“. Čo to je?

ts Cestovanie
ts Cestovanie

Kostarika: Krajina ŠŤASTNÝCH patriotov, ktorí sú právom hrdí na svoje bohatstvo

Určite ste už videli videá z kostarických pláží, kde sa to drobunkými korytnačkami len tak hemžilo! S najväčšou pravdepodobnosťou zachytávajú deň „arribada“. Čo to je?

Zdroj: YouTube.com

Džungle, vodopády, vulkány, rajské pláže aj romantické pozorovanie východu a západu slnka počas jedného dňa. To všetko ponúka „bohaté pobrežie“, ktoré je rozlohou len o niečo väčšie ako Slovensko. Cestovateľka Betty vás prevedie jednou z najšťastnejších krajín sveta – Kostarikou.

Rozmanitá príroda

Krajina má najvyššiu biodiverzitu na svete. Odhaduje sa, že tu žije až 500-tisíc rôznych druhov zvierat, mnohé z nich sú vzácne alebo ohrozené. Najbežnejším cicavcom v krajine je opica. Nájdete ich takmer úplne všade! Národným zvieratkom ale nie sú. „Zvieraciemu trónu tu kraľuje "bambi“. Jeleňa majú dokonca nakresleného aj na jednej z bankoviek," prekvapuje Betty.

Kostarická príroda je nádherná a domáci obyvatelia si na ňu dávajú dobrý pozor. Až 25 % z celkovej rozlohy krajiny je chránených.

Určite ste už videli videá z kostarických pláží, kde sa to drobunkými korytnačkami len tak hemžilo! S najväčšou pravdepodobnosťou zachytávajú deň „arribada“, kedy okolo 100-tisíc korytnačiek masovo prichádza na pláže, kde znesú neuveriteľných 10 miliónov vajíčok! Tieto pláže sú dôkladne chránené.

Článok pokračuje pod fotkou.

Šťastní patrioti

Kostarika sa radí medzi najšťastnejšie krajiny sveta. „Vyplýva to z takzvaného Happy planet indexu, ktorý uvádza, že táto krajina investuje svoje peniaze do rozvoja zdravotníctva, vzdelávania a na dôchodky,“ vysvetľuje Betty.

Čo jedia šťastní ľudia na Kostarike? Základom ich stravy je ryža, čierna fazuľa, chlieb, mäso, šaláty a ovocie. Na raňajky vám radi ponúknu gallo pinto – ryžu zmiešanú s čiernou fazuľou.

Kostaričania sú skutoční patrioti! „Svoju krajinu asi naozaj ľúbia, pretože si každý deň púšťajú štátnu hymnu,“ prekvapuje Betty. To, že je to šťastný národ, cítiť a počuť z každej strany. Už pri pozdrave na vás miesto „hello“ alebo „dobrý deň“ zvolajú „pura vida“, čo v doslovnom preklade znamená „jednoduchý život“. „Používajú to na pozdrav alebo na vyjadrenie toho, že všetko je ok! Sami uvádzajú, že "pura vida“ nie je len pozdrav, ale ide o celkový štýl života," dodáva Betty.

Ďalšie zaujímavosti o krajine a zvykoch jej obyvateľov sa dozviete vo VIDEU, ktoré v spolupráci s Dnes24 pripravila cestovateľka Betty.

Zaujímavosti o cestovaní po exotických krajinách pre vás bude Betty pripravovať každý týždeň. Najbližšie sa môžete tešiť na Taliansko.

Prečítajte si aj

Kostarika
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín