Webnoviny - Svet

Kováčik sa v sídle UEFA stretol s Platinim

WEBNOVINY.SK

Ján KováčikFoto: SITANYON 16. novembra (WEBNOVINY) – Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik navštívil sídlo Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone. Nový muž číslo jeden v štruktúrach SFZ sa pri tejto príležitosti osobne stretol s prezidentom UEFA Michelom Platinim a poďakoval sa mu za pomoc pri rozvoji futbalu na Slovensku.

Kováčik, ktorý v septembri vo funkcii nahradil Františka Laurinca, chce v prvom rade zvýšiť imidž futbalu na Slovensku, o ktorom oficiálna stránke UEFA píše ako o krajine, ktorá v tomto roku zaznamenala postupom do osemfinále majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike historický úspech.

„Pre mňa je nesmierne dôležité, že som osobne mohol zavítať do sídla UEFA. Táto inštitúcia poskytla Slovensku nezištnú pomoc pri rozvoji futbalu. Michel Platini je špičkový profesionál a som naozaj rád, že som sa ním mohol stretnúť osobne. Pokúsime sa túto pomoc využiť na rozvoj rôznych programov,“ povedal Ján Kováčik pre stránku www.uefa.com a pokračoval: "Chcel by som zlepšiť imidž futbalu na Slovensku v očiach spoločnosti.

Za ďalšie dôležité kroky označil prezident SFZ vybudovanie Národného futbalového štadióna v Bratislave, pokračovanie a rozvoj práce s mládežou, vybudovanie mládežníckych akadémií a postup seniorskej reprezentácie na majstrovstvá Európy 2012 do Poľska a na Ukrajinu. „Najdôležitejšie je, aby sa nám podarilo vypracovať kvalitnú a dlhotrvajúcu infraštruktúru. Nie takú, ktorá po pár rokoch stratí svoj význam,“ uzavrel Ján Kováčik.

Platini tvrdí, že cesta Kosova do UEFA nebude jednoduchá Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini vylúčil možnosť, že Kosovo, ktoré sa oddelilo od Srbska, by sa v blízkej budúcnosti stalo členskou krajinou UEFA a malo by samostatný reprezentačný tím.

„Európska futbalová únia môže za svojho člena prijať iba krajinu, ktorá je členom Organizácie spojených národov. A toto musíme za každých okolností rešpektovať. Toto bol v minulosti aj prípad Čiernej Hory,“ citoval Platiniho srbský denník Blic. Kosovská vláda sa už dlho snaží o začlenenie do OSN a chce dosiahnuť, aby v najpopulárnejších športových odvetviach – futbale a basketbale – mohli krajinu reprezentovať vlastné národné tímy.

O zapojení sa reprezentácie Kosova do rôznych kvalifikácií už rokoval prezident zväzu Fadil Vokkri (bývalý 12-násobný reprezentant Juhoslávie a hviezda Fenerbahce Istanbul) s predstaviteľmi UEFA a FIFA. V zákulisí sa vedú tvrdé diplomatické súboje, aby Kosovo mohlo hrať aspoň prípravné medzištátne stretnutia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM