Magazín Cestovanie

Krach cestovnej kancelárie Thomas Cook postihol tisíce dovolenkárov

Britská cestovná kancelária (CK) Thomas Cook skrachovala. Posledné snahy o získanie peňazí na záchranu spoločnosti boli neúspešné.

Ilustračný obrázok k článku Krach cestovnej kancelárie Thomas Cook postihol tisíce dovolenkárov
5
Galéria

Snahy o záchranu turistického koncernu Thomas Cook stroskotali. Už bol aj o podaný návrh na konkurzné konanie, uviedol koncern v pondelok ráno na svojej stránke.

Činnosť spoločnosti v Británii bola zastavená s okamžitou platnosťou. Šéf Peter Fankhauser označil pondelok za „smutný deň“ pre koncern a vyjadril poľutovanie nad stroskotaním rokovaní.

Najstaršia cestovná kancelária

Najstaršia cestovná kancelária na svete, ktorej patrí napríklad značka Neckermann-Reisen alebo aerolínie Condor, ešte do nedele (22. 9.) večera rokovala s investormi o dodatočnom financovaní vo výške 200 miliónov GBP (226,7 milióna eur) na dokončenie plánu reštrukturalizácie a záchranu spoločnosti.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab už v nedeľu prisľúbil pomoc znepokojeným dovolenkárom. Vláda je pripravená doviezť ich naspäť do Británie. Podľa BBC britský úrad pre civilné letectvo CAA už v nedeľu pripravil viacero lietadiel.

Dovoz približne 150.000 dovolen­károv z rôznych krajín bude najväčšou podobnou civilnou akciou vôbec. V noci už odleteli prvé lietadlá, aby doviezli britských dovolenkárov domov.

„Najväčšia operácia navrátenia v dejinách Veľkej Británia v časoch mieru sa spustila. Každého dopravíme domov. Je to veľká úloha, určite budú aj nejaké meškania, ale nepretržite pracujeme, aby sme urobili všetko, čo môžeme,“ uviedol v noci na pondelok britský minister dopravy Grant Shapps na Twitteri.

Koncern Thomas Cook sa v posledných rokoch dostal viackrát do problémov. Už v roku 2012 ho zabraňovalo niekoľko bánk po veľkých odpisoch týkajúcich sa britských operácií a IT systémov.

Aj preto má firma miliardové dlhy. Teraz situáciu ešte zhoršila cenová vojna v oblasti zájazdov a leteniek, rovnako ako neistota týkajúca sa brexitu.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie