Webnoviny - Svet

Krajcer proti vývozu kultúrneho dedičstva

WEBNOVINY.SK

Daniel Krajcer Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Urobím všetko pre to, aby sa nevyvážalo kultúrne dedičstvo do zahraničia, avizuje minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer v súvislosti s pripravovanou digitalizáciou. Veci, ktoré sa dajú robiť na Slovensku, v našich inštitúciách, by sa u nás aj mali robiť a týka sa to aj deacidifikácie (odkyslenia papiera, pozn. redakcie) archívnych dokumentov, ktorá je súčasťou digitalizácie kultúrneho dedičstva, povedal v rozhovore pre SITA Krajcer. Zdôraznil, že pre to urobí naozaj maximum. Zmluvami, ktoré súvisia s digitalizáciou, sa začalo ministerstvo zaoberať hneď v prvých dňoch nástupu nového vedenia. Začala sa robiť právna analýza a audit celého procesu. “V najbližších dňoch bude dokončený a vtedy aj verejnosť oboznámim s tým, čo sa dialo a čo sa diať bude," avizoval minister.

Ministerstvo kultúry vedené Krajcerovým predchodcom Marekom Maďaričom deň pred parlamentnými voľbami, 11. júna podpísalo zmluvu, podľa ktorej majú vzácne knihy odkysľovať v zahraničí. Zámer vyvážať dokumenty ohrozené pre kyslosť papiera na odkysľovanie do Nemecka verejne začiatkom roka kritizoval vtedajší generálny riaditeľ Slovenskej národnej knižnice Dušan Katuščák. Presadzoval budovanie slovenského centra na odkysľovanie papiera. Tvrdil tiež, že ho Maďarič „lámal“, aby schválil vývoz dokumentov do Nemecka. Začiatkom apríla ho Maďarič odvolal. Ministerstvo kultúry po odvolaní Katuščáka uviedlo, že "hlavným dôvodom je neschopnosť generálneho riaditeľa Slovenskej národnej knižnice zabezpečiť komplexné podklady pre výstavbu Integrovaného konzervačného centra pri SNK tak, aby vláda SR mohla schváliť jeho výstavbu vrátane potrebných investícií, čím generálny riaditeľ SNK oddialil výstavbu a prevádzku tohto pracoviska potrebného na ošetrenie poškodených a ohrozených knižničných a archívnych dokumentov“.

Preverovanie zmlúv na digitalizáciu sa výrazne pohlo, tvrdí Krajcer, aktuálny stav však konkretizovať nechcel. Verejnosť oboznámi až s jasnými faktami. "Ak takýto obrovský objem finančných prostriedkov je určený pre slovenskú kultúru, pre digitalizáciu kultúrneho dedičstva, tak tvrdím jedno – urobím všetko pre to, aby tie peniaze išli do slovenskej kultúry a v slovenskej kultúre aj ostali,“ povedal pre SITA minister.

„Môžem povedať jedno – to, čo jediné sa urobilo v rámci celého obrovského procesu digitalizácie, na ktorý celá slovenská kultúra čaká, bolo len zazmluvnenie dvoch súkromných konzorcií. Reálne, z hľadiska digitalizácie, z hľadiska čerpania finančných prostriedkov, sa neurobilo takmer nič. Neboli žiadne výzvy, neboli projekty, žiadne žiadosti.“ Teda príprava procesu digitalizácie sa podľa ministra kultúry nezačala. Pochopiteľné podľa Krajcera je, že predchádzajúce vedenie ministerstva môže formulovať iné názory. Kľúčové však je, ako sa na to pozerajú organizácie ako národná knižnica, či galéria, dodal pre SITA minister Krajcer.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM