Webnoviny - Svet

Krajňák: Aj praví chlapi majú zbabelú stránku

WEBNOVINY.SK

Foto z natáčania filmu praví chlapi.
BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Praví chlapi je výraz evokujúci určitý prototyp mužov, ale aj názov stredometrážneho filmu Matúša Krajňáka. Komorný príbeh je o neveselom prekrížení homosexuálnych a heterosexuálnych mikrosvetov. Päť ľudí sa náhodou stretne a postupne sa začnú čoraz viac a viac zamotávať vzťahy medzi nimi. „Praví chlapi je názov, ktorý vyznieva možno trochu ironicky. No, kto sú dnešní praví chlapi, netuším. Často sa hovorí o mužoch, že pokiaľ hovoria veľa o svojich pocitoch, sú to zrejme homosexuáli. Aj hrdinovia tohto filmu sú homosexuáli, a napriek tomu o sebe hovoria len ťažko a s problémami. Myslím, že sú to typickí praví chlapi – introvertní, občas hrdinovia, občas zbabelí… odlišuje ich len orientácia,“ vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA scenárista a režisér filmu Praví chlapi (2010) Matúš Krajňák. „Námet som hľadal trochu vo vlastnom živote, trochu z toho, čo som videl a z toho, čo mi niekto povedal. Tento film je životný prierez, nie je to konštrukcia,“ vysvetlil Krajňák s tým, že príbeh "je pozhŕňaný zo života iných ľudí a je pravdivý“.

V Krajňákovej bakalárskej snímke hrajú Jana Oľhová, Roman Polák, Werner Landsgesell, Martin Žák, Roman Poláčik a Kristína Tóthová. "Ja si ich veľmi vážim za to, že idú hrať do študentských filmov, samozrejme. … Stále som si myslel, že prísť na filmovú školu a obsadiť skutočne dobrých slovenských hercov do filmov je problematické, ale nie je to problematické. Tým, že im neplatíš, musia dostať niečo iné ako financie. Ja si myslím, že to je atmosféra študentských filmov, to, že sa môžu ukázať v iných projektoch,“ povedal. "Film sa nedá robiť v zlej atmosfére. Robíš s dobrými ľuďmi, cítite sa spolu dobre, preto možno vznikajú dobré filmy,“ doplnil.

Snímka Praví chlapi absolvovala premiéru na Filmovom festivale inakosti v Bratislave. Pre veľký záujem ju v ten večer premietali dva razy. Diváci a diváčky reagovali na príbeh veľmi živo a scenárista a režisér si po projekcii užil dlhý potlesk. „Ja som na tomto filme zistil, že funguje preto, lebo zobrazuje vzťahy také, aké sú. … Všetci sme šťastní, ale zároveň sme nešťastní. Myslím, že nie je dobré zobrazovať vzťahy z jednej strany, lebo aj keď je niekto v manželstve a je milovaný, stále sú tam nejaké konflikty, problém. A to je téma, ktorá ma baví,“ vyjadril sa Krajňák, ktorého film čaká premietanie v jeho rodnom Prešove. "Som zvedavý, ako Prešov prijme túto tému. Je to iné publikum. … Tam sú kritériá na film trošku iné. Som zvedavý,“ doplnil. Film Praví chlapi by chcel taktiež uviesť na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava, ktorý sa uskutoční od 5. do 11. novembra, no rád by ho predstavil aj za hranicami. "Ja dúfam, že to nie je lokálna téma. … Ja dúfam, že toto je téma, ktorá trápi celú Európu, alebo celý svet,“ povedal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM