Webnoviny - Svet

Krásna hôrka horela takmer pred polrokom, oprava sa blíži

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Od ničivého požiaru jedného z najkrajších hradov na Slovensku, hradu Krásna Hôrka, uplynul takmer polrok.

Ako agentúru SITA informoval Artur Šturmankin, hovorca Slovenského národného múzea (SNM), ktoré má hrad v správe, stále sa pripravuje nezávislý znalecký posudok všetkých škôd.

Koná sa verejné obstarávanie na výber dodávateľa na sanáciu havarijného stavu Národnej kultúrnej pamiatky hrad Krásna Hôrka. Verejné obstarávanie sa ešte neuzavrelo.

„K dnešnému dňu je vybratý dodávateľ, ale v zmysle zákona o verejnom obstarávaní plynie zákonná lehota 16 dní pred podpisom zmluvy, počas ktorej môžu neúspešní uchádzači vzniesť námietku. V prípade, že sa tak stane, zákonné lehoty sa predĺžia,“ konštatoval Šturmankin. Ak však lehoty predĺžené nebudú, mala by byť firma, čo zrekonštruuje hrad známa 17. septembra. Šturmankin zdôraznil, že celý hrad je pripravený na rekonštrukciu.

„Máme vybavené stavebné povolenie, pripravili sme stavenisko, rozvody staveniskovej vody, ako aj rozvody staveniskovej elektrickej energie.“

Obrazom:Požiar na hrade Krásna Hôrka

Požiar na hrade Krásna Hôrka vypukol v deň parlamentných volieb v sobotu 10. marca. O dva dni na to začal Pamiatkový úrad Košice správne konanie o náprave. V priebehu jedného týždňa SNM vysťahovalo z hradu všetky zbierkové predmety.

Čaká sa na nezávislý znalecký posudok

Stále sa pripravuje nezávislý znalecký posudok všetkých škôd.

„SNM vykonáva mimoriadnu revíziu zbierok, pripravili sme pre poisťovňu zoznamy všetkých umeleckých zbierok a diel poškodených požiarom s vyčíslením škody, zoznamy všetkých zbierok na hrade Krásna Hôrka, zoznamy všetkých ostatných hnuteľných vecí poškodených požiarom s vyčíslením škody,“ opísal ďalej aktuálny postup obnovy hradu hovorca SNM.

Verejná zbierka, ktorú vyhlásilo SNM, má na svojom účte v štátnej pokladnici 105 611 eur.

Doteraz sa zo zbierky neminulo nič. Všetky vyzbierané prostriedky pôjdu do posledného centa na financovanie prác na obnove hradu, ktoré majú charakter modernizácie a poisťovňa ich nepreplatí, zdôraznil hovorca národného múzea.

Pomoc si cenia

„SNM ďakuje všetkým prispievateľom a podporovateľom. Robíme maximum pre to, aby sa časť hradu sprístupnila už v budúcom roku. Rovnako však upozorňujeme, že SNM ako štátna organizácia zriadená MK SR je povinná dodržiavať všetky platné zákony – stavebný zákon, pamiatkový zákon, múzejný zákon ako aj zákon o verejnom obstarávaní a lehoty plynúce z nich,“ dodal Šturmankin.

Obrazom: Obhliadka hradu po požiari

Hrad Krásna Hôrka je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. V apríli roku 2011 bol hrad zrekonštruovaný.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM