Aktualizované Barbara Dallosová Správy Zo Slovenska

Kto by nenarukoval, riskoval by väzenie: Ako by to bolo, keby na Slovensku vypukla vojna?

Minister obrany ubezpečuje, že rezort ešte nepovoláva ani vojakov v zálohe. Kto by ale musel bojovať, keby vojna naozaj prišla aj k nám?

Ilustračný obrázok k článku Kto by nenarukoval, riskoval by väzenie: Ako by to bolo, keby na Slovensku vypukla vojna?
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Po vypuknutí vojny v susednej Ukrajine si mnohí Slováci začali klásť otázku, čo by sa stalo, keby konflikt prekročil aj naše hranice. Vo vojnou zmietanej zemi už totiž vyhlásili všeobecnú mobilizáciu a muži v produktívnom veku nesmú Ukrajinu opustiť.

To je dôvodom, prečo drvivú väčšinu utečencov, ktorí prichádzajú na Slovensko, tvoria ženy a deti.

Môžu aj ženy

Éra povinnej vojenčiny skončila na Slovensku ešte v roku 2005. Od januára 2006 má Slovenská republika iba profesionálne ozbrojené sily. Tabuľkový počet našich vojakov je v súčasnosti niečo cez 18-tisíc. Čo ale, ak by tento objem profesionálnych vojakov nestačil?

Brannú povinnosť majú zo zákona Slováci, len muži, vo veku od 18 do 55 rokov. Bojovať môžu aj ženy, tie sa ale musia prihlásiť dobrovoľne.

Dobrovoľne sa môžu prihlásiť aj muži, ktorý do povolávacej kategórie nespadajú.

V čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu alebo núdzového stavu možno nariadiť dva druhy opatrenia – mimoriadny odvod a mimoriadnu službu. Civilného obyvateľstva sa týka to prvé. Mimoriadna služba je určená pre profesionálnych vojakov a vojakov v zálohe.

Povolať do vojny by ale rezort obrany nemohol mužov, ktorí sú vyhodnotení ako nespôsobilí alebo majú nevyhovujúci zdravotný stav.

Plánuje Ministerstvo obrany znovu zaviesť povinnú vojenskú službu? Článok pokračuje na druhej strane.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM