Webnoviny - Svet

Kulturistovi Kočišovi ukradli pohár pre majstra sveta

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Slovenskí kulturisti ukázali v Indii svoje supersvalyBRA­TISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Kým trojica slovenských reprezentantov v kulturistike mužov Rastislav Solár, Ladislav Kuzder a Marián Čambal spolu s hlavným trénerom Milanom Čížekom sa prezentovala pred novinármi v bratislavskom Dome športu v pekných modrých jednotných tričkách so štátnym znakom a logom MS 2011 v Bombaji na hrudi, päťnásobný majster sveta v kategórii do 70 kg Igor Kočiš musel voliť iné – biele tričko s úplne iným kulturistickým motívom.

„Toto je jediné, čo mi zostalo z oblečenia. Celá moja veľká batožina aj s pohárom za 1. miesto na MS 2011 zostala v dejisku šampionátu v Bombaji. Už cestou na letisko mi zmizla. Lepšie povedané už v hoteli, kde sme bývali počas šampionátu. Priamo z recepcie mi ju niekto – možno omylom – zobral. Všetci sme totiž dostali v Indii športový vak rovnakej červenej farby. Ten som mal položený na batožine, možno mi to niekto omylom vzal. Neviem. Pátrali sme po nej, zatiaľ je však stratená. Domov som sa vrátil bez batožiny a iba v tom, čo som mal na sebe cestou na letisko,“ vysvetlil člen Vojenského športového centra (VŠC) Dukla Banská Bystrica dôvod, prečo nedodržal „reprezentačnú líniu“ a po návrate z MS 2011 vystupoval v inom oblečení.

„Myslel som si, že aj medailu som mal vo veľkom kufri, ale keď som otvoril príručnú batožinu, mal som ju tam. Tak aspoň s ňou sa môžem teraz popýšiť, keď veľký pohár za 1. miesto je momentálne nevedno kde. Možno ho indickí organizátori niekedy nájdu,“ pokračoval 35-ročný slovenský kulturista, ktorý získal zlatú medailu na MS po päťročnej pauze.

Nižšia kategória priniesla úspech

„Získať piaty titul bolo pre mňa veľmi ťažké, lebo najmä posledný mesiac som sa natrápil v príprave viac ako bolo únosné,“ reagoval na otázku agentúry SITA Igor Kočiš a pokračoval: „Pôvodne som chcel v Indii štartovať v kategórii do 75 kg, v ktorej súťažím už od roku 2007. Týždeň pred nominačnou súťažou v Poprade sme sa však s trénerom dohodli, že opäť pôjdem v kategórii do 70 kg, v ktorej mala byť – a aj bola – väčšia šanca vybojovať si medailu. Aktuálna športová forma totiž nezodpovedala mojej a ani trénerovej predstave. Mal som veľké problémy s kolenom. Dosť to obmedzovalo moju silovú prípravu. Nemohol som ju absolvovať v takom rozsahu, ako som pôvodne chcel.“

Ako Igor Kočiš ďalej priznal, na šampionát v Indii tak skoro nezabudne. Aj preto, že pri úprave hmotnosti strávil hodinu v saune a musel absolvovať niekoľko vodných kúpeľov. „Za tie roky som nadobudol určitú telesnú hmotu. Telesná hmotnosť sa mi postupne zvyšovala, kvalita svalstva tiež, preto som chcel prestúpiť do sedemdesiatpäťky. Napokon, doteraz som musel vždy na veľkých pretekoch znižovať hmotnosť, tak sme s trénerom museli na tento jav nejako reagovať. Vyústilo to v môj prechod do sedemdesiatpäťky, v ktorej som na MS dvakrát získal striebornú medailu a raz bronzovú. Myslím si, že aj naďalej mám na to, aby som aj v kategórii do 75 kg získaval medaily,“ vysvetlil rodák z Košíc príčinu, prečo sa po štyroch rokoch opäť vrátil k svojej pôvodnej nižšej hmotnostnej váhe.

Súperov si nevšímal

Úspešný slovenský reprezentant si svojich súperov vo finále MS nejako extra nevšímal.

Nikdy to doteraz nerobil, preto tejto zásade zostal verný aj pod holým nebom priestranného Národného kriketového štadióna v Bombaji, kde bolo približne 10 000 hlučných divákov.

„Priznám sa, že súperov som nejako extra nesledoval. Nakoniec, ani som ich nepoznal. Čakal som, že tam budú väčší favoriti. Teda, že vo finále budú borci, ktorých poznám z minulosti, z predchádzajúcich šampionátov. Súťažiaci z Brazílie a z Egypta. Každý rok však v našom športe vychádzajú nové hviezdy, noví favoriti, noví pretekári. Každý kulturista, ktorý sa na MS dostane do šesťčlenného finále, je adeptom na titul. Tam rozhodujú maličkosti,“ skonštatoval päťnásobný majster sveta a osemnásobný medailista z MS, ktorý za motor svojho snaženia označil nespokojnosť so sebou samým.

K profesionálom ísť nechce

„Stále chcem na sebe niečo meniť a zlepšovať. Preto cvičím. Aj do budúcnosti chcem popracovať ešte na postave. Chcem si ju zlepšiť, nabrať nejaké kilogramy a potom možno už budem spokojný,“ tvrdil Igor Kočiš, ktorý reagoval aj na otázku, či sa postupne nechystá medzi profesionálov.

„To v mojom prípade neprichádza do úvahy. Oni súťažia bez obmedzenia hmotnosti. V ich súťažiach štartujú pretekári s hmotnosťou okolo 90 – 100 kilogramov. Na to ja stavaný nie som. Zbytočne by som sa trápil medzi profesionálmi, keď profesionálne podmienky mám aj medzi amatérmi,“ zdôraznil úspešný slovenský kulturista, ktorý sa v budúcnosti nechystá vyrovnať v počte primátov z MS svojej reprezentačnej a klubovej kolegyni – osemnásobnej svetovej šampiónke Janke Purdjakovej.

„Nie, žiadne tituly naháňať nebudem. Porovnávať ženskú a mužskú kulturistiku – to je jeden a sto. Ale ak by mi osud doprial pridať k týmto piatim titulom ešte aspoň jeden, nebol by som vôbec proti,“ dodal Igor Kočiš.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM