Svet Kultúra Zo zahraničia

KURIOZITA DŇA: Karneval v Riu de Janeiro je tu, prilákal tisíce zvedavcov

Slávny karneval v brazílskom Riu de Janeiro - jeden z najväčších a najvzrušujúcejších na svete - sa v piatok začal tradičným symbolickým odovzdaním kľúča od mesta vodcovi festivalu Kráľovi Momovi, vymyslenej postave.

Ilustračný obrázok k článku KURIOZITA DŇA: Karneval v Riu de Janeiro je tu, prilákal tisíce zvedavcov
22
Galéria
Zdroj: TASR

Starosta mesta a bývalý evanjelický pastor Marcelo Crivella zábavu aj tento rok iba pretrpí v ústraní, uviedla tlačová agentúra AFP.

Všetko to hýrenie – pot, holú kožu, flitrové kostýmy a pestrofarebné masky – nevníma ako príkladné a obmedzil aj verejné financie na tanečné školy samby, ktoré sa predvedú nasledujúce dni.

Slávnosti preto namiesto neho otvoril minister pre turistický ruch Marcelo Alves.

Wilson Neto – veľký, veselý muž, ktorý hrá Kráľa Moma – prijal kľúč od mesta v spŕške konfiet na povestnej ulici s tribúnami nazývanej sambodróm v centre Ria a potom už vyhlásil legendárny karneval za otvorený.

V nedeľu a v pondelok sa na prehliadke na sambodróme predvedie 14 elitných tanečných škôl samby, ktoré súťažia o najprestížnejšiu cenu karnevalu.

Niektoré z tanečných škôl budú mať vystúpenia tematicky zamerané na ženy, černochov či pôvodných obyvateľov Brazílie. Chcú tak provokovať brazílskeho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Ten od nástupu do úradu už urazil aj komunitu LGBT ľudí a rôzne menšiny.

V piatok sa už začali tradičné pouličné párty, nielen v Riu, ale aj v ďalších brazílskych mestách, napríklad Salvadore, Recife a Sao Paule.

Úrady očakávajú, že na celej tejto „gigantickej párty pod šírym nebom“ sa zúčastní sedem miliónov ľudí, vrátane jeden a pol milióna brazílskych a zahraničných turistov.

V krajine, ktorá stojí len krok od vážnej ekonomickej krízy a prešla napätými voľbami, je karneval posvätným rituálom, kde verejnosť zažíva akúsi duševnú očistu.

Dokonca ani starosta Crivella nemôže karneval úplne odmietať a v piatok zverejnil na sociálnych sieťach video s odkazom: „Nech nás Boh ochraňuje a postará sa o dobrý karneval.“

Karneval v Riu de Janeiro je otvorený
22
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM