Lucia Lauková Rôzne

KURIOZITA DŇA: Kde na Slovensku môžete nájsť huby ako LOPTA?

Pani Jane sa počas hubárskej sezóny podaril parádny úlovok. Podelila sa aj o recept!

Ilustračný obrázok k článku KURIOZITA DŇA: Kde na Slovensku môžete nájsť huby ako LOPTA?
2
Galéria
Zdroj: Jana Birova

K pani Jane bola príroda túto sezónu naozaj štedrá. Pri hubárčení kúsok za Nitrou na ňu čakal vatovec veľký ako lopta. Hubárka mala úsmev na perách. Vedela, aká delikatesa sa z tohto mega úlovku dá vyčarovať.

Kde rastú?

Ako prezradila, vatovec našla za Dražovcami smerom na Čakajovce. „Rastú v žihľave v blízkosti borovicového lesa,“ spresnila hubárka. Takýto hríb by sa podľa jej slov mal skonzumovať, kým nezačne žltnúť. Doma si z neho môžete pripraviť napríklad rezne.

Chutný recept

Takto si ich pripravuje pani Jana. „Nakrájajú sa 1,5 cm pláty, ktoré sa ošúpu. Obalíme v trojobale. Do vajíčka som pridala ešte podravku,“ hovorí hubárka Jana.

Dodáva, že hubové rezne smažila na teflónovej panvici s minimom oleja. „Podávala som so zeleninovým šalátom. Úžasná pochúťka,“ prezradila hubárka Jana.

Vatovec obrovský

Vatovec obrovský je jedlá huba z čeľade prášnicovité. Vatovec je veľký dosahuje hmotnosť až 4 kg, je okrúhly, bez hlúbika. Pokožka je hladká a na dotyk kožovitá. Farba je výrazne jasne biela za mlada, neskôr sa zmení na šedú až tmavo-hnedú. Vnútorná hmota je spočiatku rovnako biela a počas dospievania sa mení na olivovohnedú a práškovitú konzistenciu.

Táto huba sa považuje za najplodnejší organizmus na Zemi.

Vatovce rastú od júna do septembra prevažne na lúkach a lesných čistinkách, riedkych čistinkách lesov, v riedkych borovicových lesoch a skôr na suchých miestach. Mladé plodnice majú výbornú chuť, hodia sa prevažne ako rezne.

Zdroj: wikipedia.com

Parádny úlovok len kúsok za Nitrou: Hubárka Jana prezradila aj svoj RECEPT
2
Galéria
Zdroj: Jana Birova
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM