Regióny Rôzne

KURIOZITA DŇA: Na súťaži Kuchár Zemplína predviedli žiaci gastronomické lahôdky

Súťaž prilákala do Michaloviec kuchárov z rôznych kútov Slovenska. Kuchárske schopnosti si zmeralo 25 žiakov z približne 17 hotelových škôl.

Ilustračný obrázok k článku KURIOZITA DŇA: Na súťaži Kuchár Zemplína predviedli žiaci gastronomické lahôdky
Zdroj: TASR

Na súťaž dohliada medzinárodná odborná porota, ktorej členovia pochádzajú z Rumunska, Anglicka, ale aj Talianska. Pre TASR to uviedol prezident Aregala Slovensko – kuchári bez hraníc a odborný garant súťaže Miloš Lachkovič.

Podľa jeho slov každý jeden kuchár odovzdáva na súťaži mladým kuchárom niečo zo seba. „Sú to rady, skúsenosti, čoho sa majú vyvarovať, aby tá naša gastronómia išla dopredu,“ vysvetlil.

Lachkovič si myslí, že ak študentov naučia dobre variť, zákazníci v reštauráciách sa potom môžu dobre najesť. Záujem o oblasť gastronómie podľa jeho slov je. „Ale hovorí sa, že sú to len vyvolení, ktorí tomu odovzdávajú srdce. Varia s pôžitkom, skúšajú nové metódy, venujú sa tomu,“ dodal.

Zdroj: TASR

Témou súťaže sú tradičné jesenné suroviny. Na celom svete kuchári podľa odborného garanta preferujú tradičnú kuchyňu. Úlohou súťažiacich je premeniť slovenské chute do moderného dizajnu.

„A aby to bolo, že keď zjete jedlo, poviete, to bolo niečo a musíte si spomenúť na babku,“ uviedol Lachkovič s tým, že kuchár je vtedy dobrým, ak vás svojím jedlom vráti do detstva.

Pri súťaži sa hodnotí príprava, hygiena – ako sú kuchári upravení, ale aj rozloženie potravín. Dôležité tiež je, ako kuchár pracuje, aké technológie používa.

„Hlavnou zložkou je chuť a celá prezentácia jedla,“ vysvetlil odborný garant súťaže s tým, že víťazmi sú už teraz všetci, ktorí varia pred ľuďmi i medzinárodnou porotou, pretože je to veľmi ťažké.

Kuchár Zemplína
11
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie