Rôzne

KURIOZITA DŇA: Páraním peria si ľudia kedysi spríjemňovali dlhé zimné večery

Žiadne posedávanie pred televízorom či s mobilom v ruke. Páranie peria patrilo kedysi medzi obľúbenú činnosť spojenú s odpočinkom a zábavou. A niekde i dnes.

Ilustračný obrázok k článku KURIOZITA DŇA: Páraním peria si ľudia kedysi spríjemňovali dlhé zimné večery
6
Galéria
Zdroj: TASR

V Pavlovciach nad Uhom v Michalovskom okrese udržujú túto tradíciu už niekoľko rokov. Uplynulý víkend sa stretlo v obci niekoľko desiatok žien pri tejto aktivite.

Ako uviedol starosta obce Anton Kocela, táto akcia zaujme každý rok takmer všetky generácie. Podľa jeho slov starší ľudia odovzdávajú skúsenosti tým mladším.

V predošlých rokoch sa pri páraní peria stretlo aj 150 prevažne miestnych ľudí. Ide hlavne o husacie a kačacie perie, i keď, ako tvrdí starosta, v súčasnosti získavajú materiál trocha ťažšie, keďže chovateľov tejto pernatej zveri je už pomenej.

Páračky s chlapcami

„Ale každoročne sa nám to podarí a máme túto akciu veľmi radi,“ dodal. Mária Rosolová z Pavloviec nad Uhom uviedla, že v minulosti sa ženy, obyčajne z každého domu aspoň jedna, pri páraní peria schádzali u konkrétnej gazdinej.

Pripravovali ho do hotových našitých vankúšov, ktoré gazdiná chystala pre svoje dcéry. Podľa jej slov sa pri tejto činnosti veľa rozprávalo, ale aj vtipkovalo.

Pred ukončením párania prišli do domu, ako tvrdí Rosolová, aj chlapci. So spevom, niekedy aj s muzikou prichádzali najmä do obydlí, kde bola mladá a pekná dievčina súca na vydaj. Domáci ich privítali s dobrou pálenkou a spoločne si zaspievali.

Výslužka z peria

„Ja som bola vtedy ešte malá, ale všetko som videla a zažila,“ doplnila. Keď sa perie popáralo, gazdiná hosťom ponúkla pripravené pokrmy, ako je kukurica, neskôr aj koláče s čajom.

Počas večera párali ženy drobné perie, muži vyberali veľké kusy. Podľa slov Rosolovej ich pekne očistili, ale vrchnú hlávku museli nechať celú. Takéto perie sa skladalo do zväzkov a viazalo sa farebnou alebo bielou niťou. Keď sa páračky skončili, chlapi túto viazanku podarovali každej žene ako výslužku. „Pohostili sa, rozlúčili sa, mladí so spevom po dedine a staré baby šli domov,“ doplnila.

Podobne tomu bolo v Pavlovciach nad Uhom aj dnes. Na záver akcie pripravili pre účastníkov podľa slov Kocela varenú kukuricu, domáce holúbky a koláče.

Pavlovské páračky
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM