Rôzne Zo Slovenska

KURIOZITA DŇA: Slovenský pestovateľ vyprodukuje ročne 4 milióny gerbier

Termálne vody v Podhájskej v okrese Nové Zámky vykurujú skleníky najväčšieho pestovateľa gerber na území bývalého Československa. Spoločnosť Slovkvet vyprodukuje za rok 4 milióny gerbier.

Ilustračný obrázok k článku KURIOZITA DŇA: Slovenský pestovateľ vyprodukuje ročne 4 milióny gerbier
6
Galéria
Zdroj: TASR

V skleníku s rozlohou 1,6 hektára je posadených 66 000 koreňov rastlín. Podľa slov majiteľa spoločnosti Branislava Oremusa 75 % kvetov smeruje na export do Českej republiky, Maďarska a Rakúska, podiel na slovenskom trhu s gerberami predstavuje do 40 %.

Na vykurovanie skleníka využíva spoločnosť geotermálnu energiu, ktorá zabezpečuje lacnú a efektívnu výrobu. „Skleník je vykurovaný geotermálnym vrtom, ktorý má troch spolumajiteľov. Spoločne sa o tento vrt staráme, zhruba raz za šesť rokov je potrebná jeho rekonštrukcia, aby zostala zachovaná jeho výdatnosť,“ skonštatoval Oremus.

Okrem vykurovania skleníkového hospodárstva sa z vrtu napúšťajú bazény na neďalekom termálnom kúpalisku. „Zaujímavosťou je, že máme aj reinjektážny vrt, vďaka ktorému sa geotermálna voda vracia naspäť do zeme,“ uviedol majiteľ Slovkvetu.

Pestovateľ gerbier pestuje v skleníku 20 základných odrôd, ďalších 25 až 30 nových ponúka zákazníkom v dvojročných cykloch. „Sadenice sa každé dva roky obmieňajú z dôvodu produkcie,“ povedal Oremus. Aj gerbery podľa jeho slov podliehajú módnym trendom. Vlani bol najväčší záujem o gerbery fialovej farby, v posledných rokoch sú v móde minigerbery.

Slovenský pestovateľ vyprodukuje ročne 4 milióny gerbier
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM