Rôzne Zo Slovenska

KURIOZITA DŇA: Umelecký kováč vytvoril funkčné "dračie" auto pokryté šupinami

Novinkou umeleckého kováča Vladimíra Eperješiho, v súčasnosti pôsobiaceho v Košiciach, je unikátne "dračie auto".

Zdroj: Dnes24.sk

Funkčný kabriolet zaujme na prvý pohľad karosériou v tvare dračích šupín s medenými rúrkami a ďalšími originálnymi doplnkami. Vozidlo pripomína aj autá z filmovej sci-fi série Mad Max.

„Chcel som auto, ktoré je netradičné a jedinečné, čiže jediné na svete. Nápad sa mi v hlave zrodil zhruba pred tromi rokmi, práca na ňom trvala popri inej robote zhruba rok a pol, ale stále je na ňom čo vylepšovať,“ priblížil pre novinárov.

Na vytvorenie auta Eperješi použil starý Volkswagen Chrobák, z ktorého ostali podvozok, motor a ďalšie prvky, mnoho vecí však musel prerobiť a upraviť. Jedným z dôvodov bolo aj zvýšenie hmotnosti z pôvodných 900 kilogramov zhruba na 1600.

Eperješi je tvorcom mnohých originálnych diel z kovu, vrátane sedemmetrového draka chrliaceho oheň a paru, ktorý je na vrchole Chopka. „Draka som robil asi pred šiestimi rokmi a tie šupiny sa mi veľmi páčili, dokázali mi aj pozakrývať nerovnosti a krivosti, a tomu autu dali nádych ako keby dračieho vozidla,“ povedal.

Na prednej kapote auta zaujmú kovové kosti ruky so vztýčeným prostredníkom, pod ktorými je otvor na palivo, riadiaca páka je v tvare lebky s prilbou, interiér auta má imitáciu krokodílej kože. Autu dal tvorca značku Vepi, čo je jeho osobná prezývka.

Vozidlo je plne funkčné, Eperješi mu chce vybaviť aj doklady pre riadne používanie v cestnej premávke. Prezentovať ho chce aj verejnosti na rôznych akciách, ako sú zrazy veteránov, výstavy či dni remesiel.

Umelecký kováč vytvoril funkčné "dračie" auto pokryté šupinami
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM