Rôzne

KURIOZITA DŇA: Vyhĺbili Rímske kúpele v Dudinciach Rimania?

Raritou a vyhľadávaným miestom návštevníkov Dudiniec sú tzv. Rímske kúpele. Dodnes sú zahalené rúškom tajomstva, mnohí si ich vznik spájajú s pobytom rímskych vojsk.

Ilustračný obrázok k článku KURIOZITA DŇA: Vyhĺbili Rímske kúpele v Dudinciach Rimania?
Zdroj: TASR

Triezvejšie úvahy hovoria o tom, že Rímske kúpele sú oveľa mladšie a vytvorili ich naši prastarí otcovia niekedy na prelome 19. a 20. storočia. V čase, keď sa začala vo väčšej miere využívať tamojšia liečivá minerálna voda.

Podľa primátora Dušana Strieborného a aj na základe niektorých hodnoverných výskumov je vysoko pravdepodobné, že ich začali hĺbiť do travertínových kôp miestni obyvatelia v snahe vytvoriť si čo najlepšie podmienky na kúpanie.

Do vaní, ktorých je celkom 32, totiž natekala a zase odtekala voda z prameňa a ľudia tam takto prirodzene absolvovali liečebné kúry.

Po navŕtaní ďalších prameňov a odvedení vôd do bazénov sa však prítok tekutiny zastavil a v priebehu 20. storočia tieto prírodné kúpele ostali bez vody.

Rímske kúpele sú však dnes pre návštevníkov stále atraktívne a sú jednou zo zastávok náučného chodníka, ktorý predstavuje Dudinské travertíny ako chránený prírodný útvar.

Ilustračné foto, TASR

KURIOZITA DŇA: Vyhĺbili Rímske kúpele v Dudinciach Rimania?
8
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie