Zo zahraničia

Kuriózne menovanie českého premiéra: Zeman ho vymenoval cez priehľadnú stenu

Menovanie nového českého premiéra sprevádzali špeciálne opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Kuriózne menovanie českého premiéra: Zeman ho vymenoval cez priehľadnú stenu
Zdroj: reprofoto ČT24

Český prezident Miloš Zeman vymenoval v nedeľu (28. 11.) predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24. Vzhľadom na prezidentov nedávny pozitívny test na Covid bol ceremoniál netradičný.

Prvou zmenou bolo, že sa menovanie premiéra nekonalo na tradičnom mieste na Pražskom hrade, ale na zámku v Lánoch, kde sa Zeman vrátil po hospitalizácii v nemocnici.

Nevídaná scéna

Najväčšou kuriozitou ale bolo, že sa Zeman a Fiala na seba pozerali cez priehľadnú stenu. Vymenovanie, pôvodne plánované na piatok, sa uskutočnilo v miestnosti, do ktorej vedú dva vchody. Pri jedných dverách boli umiestnené tri dočasné steny z plexiskla. Vznikol tak výklenok, ktorý Zemanovi umožnil, aby Fialu videl. Bližší kontakt medzi oboma politikmi tak nenastal. Zemana priviezli do výklenku na invalidnom vozíku. Všetci prítomní museli mať respirátory triedy FFP3.

Tieto opatrenia boli nutné z dôvodu, že Zeman mal vo štvrtok pozitívny test na koronavírus. Podľa platných nariadení mal byť 14 dní v izolácii, aj keď nemá príznaky ochorenia COVID-19. Hlavná hygienička Pavla Svrčinová však pripustila, že je možné, aby sa človek s nariadenou izoláciou stretol s niekým iným ako so zdravotníkmi, ktorí sa o neho starajú, prípadne s ľuďmi, s ktorými žije v spoločnej domácnosti, cez priehľadnú stenu.

Rokovania s ministrami

Po zložení sľubu Fialom mu hlava štátu vo svojom krátkom prejave „zo srdca“ zablahoželala k vymenovaniu za premiéra. Prezident avizoval, že už v pondelok sa začne stretávať s nominantmi na ministrov podľa abecedného poriadku, aby nikto nebol diskriminovaný. Prvým na rade tak bude Ivan Bartoš (Piráti). Tento maratón sa skončí 13. decembra.

Kandidátov na ministrov Fiala predstavil už v polovici novembra, Zeman však dal najavo, že je s jednou nomináciou nespokojný. Zoznam kandidátov však aj tak nie je kompletný, keďže Veslav Michalik (STAN), ktorý sa mal stať ministrom priemyslu a obchodu, sa nominácie vzdal. Jeho náhradník má byť známy v pondelok.

Želanie úspechu

Na záver príhovoru zaželal Zeman Fialovi úspech a dobrý pocit z dobre vykonanej práce. Fiala sa poďakoval za vymenovanie. Je presvedčený, že Česko budeme mať čoskoro vládu, ktorá prevedie krajinu súčasnou zložitou situáciou a urobí zmeny pre dobrú budúcnosť občanov. „Verím v našu dobrú spoluprácu,“ konštatoval Fiala.

Prezident pripomenul, že sám funkciu predsedu vlády zastával. „Riadil som sa pri tom dvoma zásadami: vážiť si ľudí, ktorí v živote niečo dokázali, a nevážiť si tárajov, za ktorými nie je viditeľná práca, a ktorí radia iným, ako majú pracovať,“ povedal Zeman s tým, že sa to má týkať novinárov, najmä politických komentátoroch, a neúspešných politikov.

Česko má momentálne dvoch premiérov – úradujúceho Andreja Babiša a dezignovaného Petra Fialu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM