Webnoviny - Svet

KUSÝ: SNS pôjde so Slotom ku dnu

WEBNOVINY.SK

Predseda SNS Ján Slota Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská národná strana sa v júni tohto roka ledva dostala do parlamentu a pod vedením staronového predsedu Jána Slotu sa situácia zlepšiť nemôže, tvrdí to politológ Miroslav Kusý. „Skončí na smetisku dejín, mimo parlamentu,“ povedal agentúre SITA Kusý. SNS podľa neho mala jedinú šancu na záchranu – zvoliť si nového predsedu. „Keď to neurobila, pôjde so Slotom ku dnu,“ poznamenal Kusý.

Politológ predpovedá strane opätovný rozkol. Po rozdelení v roku 2001 sa však SNS ani Pravej SNS nepodarilo dostať do parlamentu. Za prvý krok k druhému rozkolu označil Kusý názorovú platformu v strane, ktorej založenie dnes avizovala Belousovová. „Každá názorová platforma v rámci strany vedie skôr či neskôr buď k zániku, alebo rozbitiu strany,“ povedal Kusý.

Slota si predsednícku stoličku poistil verejným hlasovaním, myslí si politológ. „Ak by bolo tajné, vyhral by iný kandidát,“ nazdáva sa Kusý. Protikandidátka staronového predsedu Belousovová upozornila, že delegáti volili pomocou hlasovacích lístkov, ktoré boli farebne odlíšené a obsahovali identifikačné číslo hlasujúcich. „Už pred snemom sa hovorilo, že v tejto strane nevládnu demokratické pomery,“ reagoval Kusý.

Ktorýkoľvek kandidát mimo Slotu by vraj pre stranu znamenal slušnejší spôsob vedenia. Staronový predseda však stelesňuje duchovné vodcovstvo strany a jeho voliči deklarujú, že sa s ním stotožňujú. „Bohužiaľ, je to na škodu veci, mena tej strany, ktorá predstavovala voľakedy skutočne hlas národa a dnes je to okrajová strana, ktorá nie je schopná sa dištancovať od Slotu, hoci všetci vidia, aké psie kusy vyvádzal,“ povedal Kusý.

Delegáti na XVII. Sneme SNS za jej predsedu opäť zvolili verejným hlasovaním Jána Slotu. Okrem predsedu zvolili aj nových podpredsedov. Prvým podpredsedom sa stal na Slotov návrh Andrej Danko. Ďalšími podpredsedami sa stali Rafael Rafaj, Ján Ikrényi a Peter Petko. Ani jeden z novozvolených podpredsedov takúto funkciu nezastával v predchádzajúcom období.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM