Webnoviny - Svet

KUSÝ: Súčasná koalícia bude pokračovať opatrne a pomaly

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Súčasná koalícia na čele s Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) bude pokračovať v novom roku opatrne a pomalým tempom. Myslí si to politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého dôvodom pre to je jej veľká labilita, ako sa naposledy ukázala pri voľbe nového generálneho prokurátora. Neschopnosť dohodnúť sa vyvoláva veľký chaos a nestabilitu, upozorňuje.

Problémy pri dohodách sú na úkor rýchlejšieho tempa pri reformných krokoch a Kusý je presvedčený, že koalícia sa radšej nepohne dopredu, než by mala ísť do neistoty a hrozby rozpadu. „Vždy sa budú obávať, aby neurobili neistý krok, je to aj na škodu, ale o tom je demokracia,“ vyhlásil Kusý. Otázkou však podľa neho zostáva, kto by bol schopný ponúknuť niečo lepšie. Poukázal na príklad susedného Maďarska, kde sa k vláde dostala strana Viktora Orbána Fidesz, ktorá na jednej strane môže priniesť aj niečo pozitívne, no je o to väčším nebezpečenstvom pre spoločnosť. Podľa Kusého je v demokracii výhodou to, že postup je síce pomalší, ale o to bezpečnejší.

Problémom pre koalíciu môže byť aj líder opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico, ktorý sa bude všetkými silami snažiť rozbiť ju. „Každý z nich vie, že koalícia s Ficom je pofidérna, on nepotrebuje partnerov, ale sluhov,“ vyhlásil. Ako podotkol, Ficova popularita je stále vysoká, pohybuje sa okolo 40 percent a každý partner je „handrou v jeho rukách.“ Presvedčili sa o tom aj predsedovia ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a SNS Ján Slota, ktorí s ním boli v predchádzajúcom volebnom období v koalícii. Medzi stranami súčasnej koalície by podľa Kusého ťažko hľadal partnerov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM