Webnoviny - Svet

KUSÝ: Ťažké presadzovanie reforiem je znakom demokracie

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Veľmi ťažké presadzovanie reforiem charakterizuje vládu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Dôvodom je podľa politológa Miroslava Kusého množstvo nesúrodých prvkov tvoriacich súčasnú koalíciu – nie sú to len štyri strany SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a KDH, ale aj Obyčajní ľudia v SaS a OKS v Moste-Híd. „Zatiaľ to však zvládajú,“ vyhlásil. Turbulencie v koalícii sa podľa neho dali očakávať. Kusý oceňuje, že zatiaľ vždy dospeli k dohode a snažia sa hľadať kompromisnú cestu. Ako poukázal, naposledy sa krehkosť zoskupenia a „nekontrolovateľné zložky“ v ňom ukázali pri voľbe generálneho prokurátora, no ani tu sa to neskončilo „trieskaním do stola, ale odložili to radšej a budú špekulovať, ako s tým pohnú ďalej.“

Kompromisy sú prejavom demokracie To, že v súčasnej koalícii chýba razantná postava typu expremiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica, nie je podľa Kusého na škodu. „Ak chcú niečo dosiahnuť, musia sa dohodnúť a keď sa to nedarí, nikto nemôže búchať do stola. To je práve znak demokracie,“ vyhlásil politológ. Ako poznamenal, už Winston Churchil kedysi skonštatoval, že demokracia je jedna z najťažších foriem vládnutia. Napriek tomu, že reformy sú omnoho ťažšie presaditeľné a každý pokrok sa musí ťažko vydobývať, je to podľa Kusého lepšie ako autokratické rozhodovanie jedného človeka.

Ilustračné foto SITA/Nina BednárikováFico čaká podľa Kusého na každú príležitosť, aby koalícii podrazil nohyKým koalícia smeruje dopredu len veľmi pomaly a opatrne, opozícia na čele so Smerom-SD sa podľa očakávaní správa agresívne, zhodnotil Kusý. „Fico čaká na každú príležitosť, aby koalícii podrazil nohy,“ skonštatoval. Ako vyhlásil, vo vyspelej demokracii však nie sú prvoradé podrazy, ale to, aby opozícia bola účinnou kontrolou. „Každá opozícia má záujem vrátiť sa k vláde a urobiť pre to všetky konštruktívne opatrenia, Smer to však robí často deštruktívnou kritikou,“ je presvedčený Kusý. Podľa neho najsilnejšia opozičná strana demagogicky zneužíva situáciu vyplývajúcu z následkov ekonomickej krízy a poukazuje na to, že za súčasnej vlády musia ľudia šetriť a uťahovať si opasky. Ale na to, že za ich vládnutia vyčerpali všetky zdroje, nepoukazujú.

Radičová sa učí politickej taktike Iveta Radičová ako premiérka zvláda svoju úlohu primerane, myslí si Kusý. To, že nemá dominantné postavenie, ako mal Fico, je podľa neho na jednej strane jej výhodou, na druhej zároveň jej slabinou. Výsledok závisí od toho, ako dokáže byť diplomatická, lebo trieskanie do stola stratilo zmysel. „Musí byť omnoho ústupčivejšia, kompromis je lepší ako neústupné stanovisko,“ poznamenal. Kusý konštatuje, že na Radičovej je vidno, ako sa učí politickej taktike. Napríklad aj v tom, že už nevyhlási do médií niečo, na čom nie je dohoda a potom musí meniť stanoviská. O tom, že Radičová sa zhostila svojej úlohy vcelku dobre, svedčia podľa Kusého aj ohlasy zo zahraničia. Získala si tiež rešpekt partnerov, ktorí si spočiatku mysleli, že s ňou budú vedieť manipulovať.

Kusý je presvedčený, že podržať Radičovú je aj v záujme predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, ktorý sa pre podozrivé financovanie strany pred parlamentnými voľbami vzdal postu volebného lídra. „Bolo jasné, že sa neuspokojí s úlohou pozorovateľa z pozadia, on je ctižiadostivý a skúsený politik, post ministra zahraničných vecí, ktorý zastáva, je pre neho východiskom z núdze,“ zhodnotil Kusý. Na druhej strane je však podľa neho Dzurinda natoľko skúsený, aby vedel, že bez Radičovej sa nepohne a nemôže ju nahradiť bez toho, aby vznikli turbulencie a zmätky. Foto: Ilustračné foto SITA/Peter ŽákovičPodržať ju je v prospech jeho budúcich ambícií, tvrdí Kusý a dodáva, že pre Dzurindu „je ešte skoro prejaviť záujem.“

Poslanci z SaS sa riadia zdravým rozumom, tvrdí politológ Novovzniknutú stranu SaS, ktorá sa na politickej scéne objavila až po tohtoročných voľbách, vníma politológ pozitívne. Ako skonštatoval, je to síce nová, neskonsolidovaná strana, no jej zástupcovia sa rýchle učia. Oceňuje, že je zložená z ľudí, ktorí predtým v politike neboli. „Sú tam veľmi schopní manažéri, ktorí dokážu urobiť poriadok bez toho, aby mali politické skúsenosti,“ poukázal. Páči sa mu, že sa riadia zdravým rozumom, ktorý im hovorí, ako treba veci robiť a nehľadajú za všetkým vzťahy a väzby, ako to robia politici.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM