Webnoviny - Svet

Ládin žil začiatkom roka na východe Afganistanu

WEBNOVINY.SK

LONDÝN 4. decembra (WEBNOVINY) – Člen hnutia Taliban zadržaný v Pakistane tvrdí, že vie, kde sa Usáma bin Ládin nachádzal začiatkom tohto roku. Hovorí tiež, že s lídrom teroristickej siete al-Kájda sa niekoľko krát stretol pred útokmi na USA z 11. septembra 2001. Nemenovaný väzeň reportérom BBC povedal, že začiatkom roka sa stretol so známym, ktorý videl bin Ládina tesne predtým v afganskej provincii Gházní neďaleko hraníc s Pakistanom. „Povedal mi, že prichádza zo stretnutia so šejkom Usámom a že mi môže zariadiť stretnutie s ním,“ cituje zadržaného Talibanca BBC. Dodal, že bin Ládin sa nezdržuje na jednom mieste, no začiatkom roka bol v Gházní.

Východoafganská provincia Gházní je útočiskom bojovníkov Talibanu. Koaličné ani afganské jednotky nemajú túto oblasť pod kontrolou. Zdržaný Talibanec tvrdí, že povstalci sa vyhýbajú pakistanskému územiu pre útoky amerických bezpilotných lietadiel. „Pakistan teraz pre nás nie je vhodný, pretože veľa našich lídrov zahynulo pri útokoch bezpilotných lietadiel,“ povedal. Tento fakt potvrdzuje tvrdenia pakistanských predstaviteľov, podľa ktorých sa bin Ládin nenachádza na území Pakistanu.

Tvrdenia zadržaného sa síce nedajú overiť, ale americký expert na terorizmus Bruce Riedel si myslí, že ich treba prešetriť. „Všetky západné tajné služby hľadajú bin Ládina už najmenej sedem rokov a zatiaľ nenatrafili na takýto zdroj informácií,“ povedal s tým, že ak sú tvrdenia zadržaného Talibanca pravdivé, sú mimoriadne dôležité. „Vieme, že bin Ládin je nažive. Vieme, že žije niekde pozdĺž hraníc medzi Pakistanom a Afganistanom,“ vyhlásil Riedel.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM