Webnoviny - Svet

Lagerbäck netajil sklamanie z nevyužitých šancí

WEBNOVINY.SK

Lars Lagerbäck Foto: SITA/APDURBAN 23. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Kórejskej republiky v poslednom zápase základnej B -skupiny na XIX. futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike využili vychýlenú mušku hráčov Nigérie a po remíze 2:2 (1:1) prvýkrát na MS, ktoré sa konali mimo ázijského kontinentu, postúpili do osemfinále. V ňom sa ázijský tím stretne v sobotu 26. júna o 16.00 h v Port Elizabeth s Uruguajom, ktorý so siedmimi bodmi vyhral A-skupinu.

Nigérii sa v utorok ani vo štvrtom vzájomnom stretnutí s Kórejčanmi nepodarilo zvíťaziť (bilancia z pohľadu „superorlov“ 0 – 2 – 2, pozn.), a pritom sa všetko pre nich začalo ideálne. Africký tím poslal do vedenia v 12. minúte svojím druhým gólom na šampionáte Uche, snaživí a bojovní Ázijčania však otočili skóre gólmi Lee Jung-sooa a Park Čchu-jounga. Nigérii potom svitla šanca v 69. min, keď útočník Yakubu z pokutového kopu vyrovnal na 2:2. Tesne predtým práve tento hráč z troch krokov zahodil stopercentnú šancu, keď úplne voľný netrafil opustenú bránku súpera. Aj tento moment rozhodol o tom, že sa Afričania už tretí raz neprebojovali do osemfinále svetového šampionátu.

„Som sklamaný, že sme nedokázali využiť všetky šance, ktoré sme si v tomto stretnutí dokázali vypracovať. Moji zverenci hrali veľmi dobre, po celý čas sa snažili ísť naplno. Preto som nespokojný a smutný, že sme nezvíťazili. Nezostáva mi nič iné, len pogratulovať Kórejčanom,“ povedal hneď po zápase švédsky tréner Nigérie Lars Lagerbäck.

Kouč Kórejskej republiky Huh Jung-Moo priznal, že po stretnutí, ktoré jeho zverencov posunulo do osemfinále, iba veľmi ťažko hľadal slová, ktorými by výstižne opísal svoje pocity. „Vedeli sme, že to bude veľmi ťažký zápas, čo súper potvrdil aj rýchlym gólom už v 12. min,“ citoval ruský portál www.gazeta.ru slová kórejského trénera, ktorý prvýkrát vedie reprezentáciu krajiny na majstrovstvách sveta. V roku 2002 síce s tímom vybojoval postup na svetový šampionát, ktoré boli v jeho domovine a Japonsku, no vedenie futbalovej federácie na MS angažovalo holandského odborníka Guusa Hiddinka. Kórejčana potešilo, že jeho hráči veľmi dobre zareagovali na inkasovaný gól, dokázali otočiť zápas a pokutový kop v 69. min bol skôr útokom na ich psychiku, ako hrozba, že súper ich zdolá v tomto meraní síl. „Ázijský futbal stále napreduje, no medzi nami a zvyškom sveta je ešte stále priepasť. Preto sme povinní pracovať ešte tvrdšie, aby sa nám ju podarilo preklenúť,“ zdôraznil Huh Jung-Moo a pokračoval: "Napríklad v stretnutí s Nigériou sme mali niekoľko gólových príležitostí a vôbec sa to neodrazilo na skóre. Tréner tiež pripomenul, že postup ďalej si jeho zverenci vybojovali aj pre to, že na tréningoch pred MS veľmi intenzívne pracovali s oficiálnou loptou Jabulani.

„Oba góly sme dali po priamych kopoch, ktoré sme pred šampionátom veľmi starostlivo nacvičovali. Táto príprava sa nám teraz vyplatila. Park Čchu-joung bol pri druhom góle tam, kde mal byť. Mal to dôkladne nacvičené,“ zdôraznil kormidelník ázijského tímu. Podľa neho hráči splnili iba prvý cieľ, teraz pôjdu ďalej: „Moji zverenci sa postupom do vyraďovacej fázy neuspokojili, teraz sa budeme usilovať prejsť až do semifinále.“ Huh Jung-Moo hneď po zápase s Nigériou povedal niekoľko viet aj o ich najbližšom súperovi. Podľa neho sú Uruguajčania majú veľmi dobré mužstvo, ktorého silnou stránkou sú rýchle protiútoky. „Je to kvalitný juhoamerický tím, v ktorom pôsobia špičkoví futbalisti. Jeho sila je v rýchlom prechode do útoku. Musíme sa pripraviť na tento spôsob hry. V súboji s Uruguajčanmi nie sme bez šance,“ vyhlásil hlavný tréner Kórejskej republiky.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM